Mozartovy filmové kuličky

Dopřejte si uprostřed parného léta divácké potěšení z ochutnávání filmových jednohubek připravených těmi nejzajímavějšími současnými rakouskými režiséry. V chladném stínu vysokého stromu a velikána světové hudby, Wolfganga Amadea Mozarta, streamujte zdarma v týdnu od 25. do 31. července filmovou koláž MOZARTOVY MINUTY!

Psal se rok 2006, když se po dobu dvanácti měsíců proměnilo hlavní město Rakouska v místo nepřetržitých oslav vzdávajících hold světově uznávanému hudebnímu geniovi a rakouskému rodákovi Wolfgangu Amadeovi Mozartovi. Přesně před deseti lety totiž uplynulo 250 let od narození výjimečného, a stejně tak kontroverzního skladatele (narozeného 27. 1. 1756), jehož jménu se Vídeň rozhodla zasvětit rok oslav známý jako Vienna Mozart Year 2006. V rámci této události požádal ředitel festivalu Peter Marboe 28 současných rakouských režisérů, aby v inspiraci Mozartovou osobou natočili filmovou miniaturu v délce jedné minuty. Tímto způsobem vznikl půlhodinový snímek MOZARTOVY MINUTY, jehož se sám Marboe stal výkonným spoluproducentem.

Koláž jednominutových filmových výjevů, která byla ve světové premiéře uvedena na IFF Rotterdam, zprostředkovává poutavým způsobem rozmanitost autorských přístupů, jimiž se současný rakouský film pyšní. Divákovi se tu dostává setkání se silně zakořeněnou domácí experimentální tradicí, kritickou společenskou observací, s animovaným i hraným filmem. Veškeré filmy však spojuje jedno – i přes náročný požadavek vyjádřit se v limitu 60 vteřin zůstávají autorské miniatury svébytnými filmovými počiny.

Světově známý experimentální umělec Peter Tscherkassky se i v minutovém zadání nevyhýbá své vášni zkoumávání filmového média. O režisérově přístupu k tvorbě se můžete zdarma více dozvědět z jeho filmové masterclass a Tscherkasského mozartovskou minutu si doplnit o hodiny online retrospektivy. Sociálně kritický pohled si naopak zachovává jedna minuta Michaela Glawoggera, jenž se ve svých 60 vteřinách pouští do observace globalizované společnosti a z Mozartem oblíbené Prahy cestuje až do vzdáleného Thajska. Provokativní Ulrich Seidl i zde dostává své pověsti, když na pozadí opery Zaidé obrazem zprostředkovává sexuální momenty sebeuspokojení, a experimentálním filmem pohlcený Siegfried A. Fruhauf dekonstruuje Mozartovu podobiznu do hry geometrického tvarosloví.

Sledujte filmové MOZARTOVY MINUTY natočené předními rakouskými režiséry – Anjou Salomonowitz,Peterem Tscherkasskym, Michaelem Glawoggerem, Siegfriedem A. Fruhaufem, Ruth Beckermann, Michaelem Palmem či Ulrichem Seidlem – v posledním červencovém týdnu na DAFilms.cz zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít