Dovolená s FAMU: Vše je dovoleno

Letní prázdniny jsou pro nás již tradičně obdobím, kdy vyrážíme za dobrodružstvím ve společnosti studentů z pražské FAMU. Podívejte se s námi, co se mladí čeští tvůrci za rok naučili, kdo od loňska vyrostl a jaká témata dnes rezonují v univerzitních kruzích. Dovolte nám, abychom vás pozvali na dvoutýdenní dovolenou s pražskými studenty, kteří si s sebou přibalili hry na cestu, pohlednice (1 Kč/ks), vyprávění z Balkánu a velké balení experimentu.

Letošní výpravu vedou mladé režisérky, které vás bezpečně provedou světem studentského filmu. Stezku odvahy si pro vás připravila Anna Kryvenko, která loni se svým filmem POSLECHNOUT HORIZONT získala cenu za nejlepší český experimentální dokumentární film na MFDF Ji.hlava. Její found footage esej se zabývá zobrazováním války v médiích a absurditou obrazů, od kterých nás dělí bezpečná linie našich obrazovek. Dle vyjádření festivalové poroty se autorce podařilo pomocí složité a zároveň vyvážené montáže vytvořit snímek, který se stává nefalšovaným svědkem své doby.

Ondřej Šálek se s vámi vydá na Balkán, kde na pomezí Srbska a Chorvatska vznikl svobodný stát Liberland. Svobodu zde symbolizuje šance neplatit daně českému státu, cesta k ní je ale trnitá. Sledujte EPOCHÁLNÍ STĚHOVÁNÍ PAVLA SKÁLY DO SVOBODNÉ ZEMĚ LIBERLAND a zjistěte, jak se hledá daňový ráj a komu by měl být otevřen.

Pohledy z výletu s vámi napíše Greta Stocklassa, která ve svém snímku POHLEDY NA VĚRU BECHYŇOVOU pátrá po adresátce 254 pohlednic, které skončily v antikvariátu za 1 Kč za kus. Je možné sestavit portrét člověka na základě padesátileté sbírky přání k narozeninám a MDŽ? Je paní Věra průměrným obrazem člověka své doby, nebo najdeme pod okvětními lístky papírových květin i něco neobvyklého? Greta Stocklassa se tématu průměrnosti věnuje také ve svém druhém krátkém filmu STŘEDNĚ ŠEDÁ, který na příkladu exponování lidské pleti uvažuje nad tím, co je černá a co bílá, jaké je průměrné vidění a kdo je průměrný člověk.

Pokud pátráte po padesáti odstínech šedi, odhlédněte od STŘEDNĚ ŠEDÉ a podívejte se na krátký film STRIP od Kateřiny Turečkové. Prostřednictvím černobílého filmu vás autorka zve na návštěvu do bytu a vztahu dvou dívek, z nichž jedna pracuje jako striptérka. A jako mnoho jiných dvojic se i tyto mladé ženy snaží nalézt nezbytnou rovnováhu mezi prací a osobním životem, mezi placeným zaměstnáním a vášní.

Je už jen na vás, jakou svačinu si zabalíte na putování s mladými tvářemi českého filmu. Hned, jak se poslední červencová noc překlopí do 1. srpna, vyrážíme na čtrnáctidenní dobrodružství, jehož itinerář si pro vás připravili studentky a studenti pražské FAMU. Užijte si s námi online dovolenou zdarma na DAFilms.cz!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít