Africká trilogie: Sylvain L’Espérance

S posledním srpnovým týdnem s námi podnikněte doposud nejodlehlejší prázdninovou cestu až do středu západní Afriky. Ve třech dílech vám prostřednictvím filmové kamery režiséra Sylvaina L’Espérance nabízíme jedinečné setkání s na první pohled vzdálenými lidskými osudy, které jsou nám však blíže, než jsme si mysleli. Mají totiž společného jmenovatele, jenž spojuje nás všechny – nezamýšlené důsledky globalizace. DAFilms.cz vás ve spolupráci s kanadským festivalem RIDM zve v týdnu od 29. srpna do 11. září k otevření tří afrických filmových kapitol zdarma.

Sylvain L’Espérance patří mezi jedny z nejznámějších zástupců současné kanadské dokumentární scény. Audiovizuální umělec, který je životně spjat s městem Montréal, ve své práci čerpá ze spojení výtvarného a filmového umění. Oborů, které spolu přirozeně kráčí ruku v ruce a jejichž studiu se postupně věnoval. Výrazná konceptuální rozvaha, která provází režisérovy snímky, se v nich navíc spájí s kanadskou filmovou tradicí cinéma direct. Ta do L’Espérancových děl proniká zejména prostřednictvím zvuku, kterému není dopomáháno hudební složkou, ale představuje výhradně reálný audiozáznam pořízený během natáčení.

Silným sociálním nábojem, který autora zavádí především k zájmu o tematizaci globalizace, již sleduje v jejích surových dopadech v prostředí západoafrické společnosti, pak L’Espérance vnáší do rozmanité soudobé kanadské kinematografie impulzy a přístupy antropologického zkoumání reality. Právě bohatost kanadského dokumentu (mezi mnohým dalším) pro domácí i mezinárodní publikum mapuje již od roku 1998 montrealský dokumentární festival RIDM. Ve spolupráci s ním vám DAFilms.cz již přineslo kolekci úspěšných kanadských snímků, které můžete nalézt zde. Rozhovor o festivalu pak čtěte v našich novinkách.

Práci na volné africké trilogii započal režisér v roce 2006, kdy představil snímek THE RIVER WHERE WE LIVE, na který navázal o tři roky později dokumentem INTO THE DELTA. Oba snímky propojuje motiv vody, konkrétně pak delty řeky Niger v africkém státě Mali. Zde prostřednictvím autora pronikáme do života rodiny rybářů, jehož po desetiletí až staletí neměnná podoba dochází v posledních letech výrazných změn. Rozměrná klimatická změna a zvýšení ceny ropy představují dva klíčové negativní dopady mezi mnoha jinými, s nimiž se rodina musí vyrovnávat.

Závěrečný a dosud poslední autorův snímek, STANDING ON THE EDGE OF THE WORLD z roku 2012, pak představuje druhou polohu vysoce propojeného moderního světa. Divák v něm vchází do obytného domu v malijském Bamaku, jenž se stává dočasným domovem skupiny migrantů. Zatímco někteří z nich čekají na to, aby odtud odešli za lepším životem v zahraničí, jiní právě sem přicházejí žádat o azyl. Režisér se zaměřuje na osudy dvou mužů a jedné ženy, kteří v prostředí bezčasí a beznaděje volí jako způsob zachování si vlastního vědomí plné existence uměleckou činnost.

Rozlučte se s létem od delty řeky Niger ve společnosti DAFilms.cz, festivalu RIDM a zkoumavého pohledu Sylvaina L’Espérance!

Vybrané filmy

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.