Animované potěšení DOK Leipzig

Zažijte úspěšný německý festival na DAFilms.cz. Až do 20. listopadu nabízíme pět snímků ze soutěžní sekce. Online a zdarma!

Dokumentární filmy všichni milujeme a jejich animovanou podobu obzvlášť. I když vypovídají o něčem tak citlivém, jako je alkoholismus matek. Přesně to je příklad švýcarského černobílého krátkého filmu Whatever the Weather Rema Scherrera. Jedenáctiminutová smršť redukovaných černobílých siluet a sugestivního vyprávění dospělé ženy, která se nikdy neobjeví v záběru, když mluví o bezmoci, studu a nekonečném tichu, které zažila v dětství, vás za prvé přesvědčí o tom, že svět je někdy opravdu JEN černobílý. A za druhé, že není jen Jaromír 99.

Silný dojem ze syrového zástupce snímků, které jdou až na kost (jakým Whatever the Weather bezesporu je), může nabrat daleko poetičtější směr. A to díky Agnosis malířky Anity Müller odehrávajícím se v katakombách Oděsy. Sled obrazových asociací přesvědčí nejen všechny milovníky raného pop artu, že Stuart Davis nebyl jediný, kdo dokázal do své vizuální tvorby dostat jazzové pocity. Hned po zhlédnutí filmu začnete autorku googlovat, protože prostě musíte mít její dílo jako pozadí na ploše…

Žánrovým mixem přímo k sežrání je pak holandský Supporting Film Douweho Dijkstry. Autor si libuje v absurditě jak narativní, tak vizuální, aniž by překročil hranici srozumitelnosti nebo ztratil smysl pro humor. Doporučujeme jako skvělý návod pro režiséry a zábavu pro všechny diváky, kteří zažili už hodně nezáživných supporting films.

"Až takhle dobré to může být? " říkají si u norského kraťasu Charlotte Thiis-Evensen s příznačným názvem Heritage všichni, kteří za vrcholné ztvárnění posmrtného vzkazu ve filmové tvorbě považují "hledejte, hledejte, hledejte, hledejte" v Maxipsu Fíkovi. Pokud se vám líbil hraný snímek Můj život beze mne, tak tahle kombinace domácího videotapu a animovaných sekvencí je sice krátkometrážní, ale opravdová.

Zatímco všechny dosud zmíněné snímky mají v rodném (rozuměj distribučním) listě rok 2015, Head First je žhavou novinkou, která měla premiéru sotva před týdnem, na letošním ročníku lipského festivalu. Daniel Thomaser střídá ve svém filmu reálné záběry s těmi animovanými, aby vytvořil inspirativní obraz chlapce, který se kvůli nehodě nemůže ani pohnout. A přesto má chuť žít a prožívat – na rozdíl od řady chodících těl bez duše mezi námi. Ostatně poselství o tom, že člověk se nemá omezovat v rozletu, platí nejen pro tento krátký animovaný film, ale pro celý DOK Leipzig. Festival je určen všem, kteří se nechtějí omezovat ve svém tvůrčím a uměleckém rozletu. Nebo výběru toho, na co se v kině (ne)dívat. Svým programem rozpíná hranice žánrů všemi směry a boří zavedené kategorie.

Užijte si ho v našem online dokumentárním kině!


Foto: © DOK Leipzig

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít