Doclisboa online! A zdarma!

Užijte si populární portugalský festival v rámci našeho eventu až do 18. prosince.

Portugalsko je díky svým krásám atraktivním turistickým cílem, který láká na řadu historických kulturních památek. Ovšem dnešní Portugalsko je také živoucím uměleckým dějištěm. Platí to nejen v oblasti literatury či hudby, ale i filmu. Tuto skutečnost dokládá i rekordní účast na letošním festivalu Doclisboa, který (včetně doprovodných akcí) navštívilo 26 000 účastníků! A samozřejmě ji potvrzují také snímky, díky nimž si máte možnost udělat obrázek o současné kinematografii v portugalsky mluvících zemích - přesněji řečeno její dokumentární odnoži.

Mnohé milovníky Lisabonského příběhu Wima Wenderse zaujala hudební stránka tohoto filmového skvostu. Nejen je proto potěší snímky, v nichž hraje právě hudba jednu z hlavních rolí - respektive hraje hlavní roli v životě jejich protagonistů. Týká se to filmů Celeste, Phil Mendrix, ...because I am not the 21st Century‘s Giacometti a Vila do Conde Extended.

Snímek Celeste pochází z dílny režiséra Diogo Varela Silvy a je volným pokračováním (přesněji vlastně revizí) jeho filmu o zpěvačce Celeste Rodrigues. Tato dáma se na hudební scéně pohybuje už 70 let a je noblesní nejen na jevišti, ale i v soukromí. Inspirativní je i portrét světově uznávaného kytaristy Philipa Mendese - Phil Mendrix , který patří k největším portugalským hráčům na tento nástroj vůbec. Do oblasti dokumentárních portrétů můžeme zařadit i film ...because I am not the 21st Century‘s Giacometti, jehož hlavním protagonistou je režisér a videoumělec Tiago Pereira. Vila do Conde Extended pak dojme poetickým hudebním obsahem, který se točí kolem zvukového milostného dopisu. Portugalci mají prostě hudbu v krvi a to je i důvod, proč ostatní mají rádi Portugalce.

Pro zemi na konci (nebo na začátku?) Evropy je určující i konfrontace s tradicemi. Nepřekvapí proto, že se odráží i v dokumentární studii Setil zachycující neobydlenou oblast železničního městečka. Jistým způsobem narazíme na konfrontační hledisko i v koprodukčním filmu Where is the jungle? natočeném v pralesích Brazílie.

Portugalci jsou múzám oddaní. Jejich vášeň pro film dokládá další film z dílny Paula Abreu - Raimundo, který zachycuje týdenní studentskou snahu natočit dokument o kontroverzním filmovém režisérovi Raimundo Bicudovi. Shrnující je pak historická sonda The Glory of Filmmaking in Portugal.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít