Doc Alliance Selection zná letošní nominanty!

7 výjimečných dokumentů, 7 festivalů platformy Doc Alliance, 7. ročník Doc Alliance Selection Award. Již posedmé se v pomyslném soutěžním ringu setkávají dokumentární rivalové z různých koutů Evropy. Jejich cíl je jasný - stát se vítězem Doc Alliance Selection Award 2014.

Již posedmé se v pomyslném soutěžním ringu setkávají dokumentární rivalové z různých koutů Evropy. Jejich cíl je jasný - stát se vítězem Doc Alliance Selection Award 2014. Malým vítězstvím je ale pro všechny již samotné zařazení snímku mezi nominanty. Proč? Protože právě tím začíná cesta po sedmi klíčových evropských dokumentárních festivalech sdružených pod hlavičkou Doc Alliance.

7 výjimečných dokumentů, 7 festivalů platformy Doc Alliance, 7. ročník Doc Alliance Selection Award.

Číslo 7 rezonuje letošním udílením ceny festivalů sdružení Doc Alliance, které již od roku 2008 pod značkou Doc Alliance Selection Award oceňuje výjimečné autorské dokumenty. Každý z festivalů nominuje vždy jeden libovolný snímek pocházející z aktuálního roku. Ten se automaticky stává součástí filmového programu Doc Alliance Selection, jenž dále putuje festivalovými projekcemi členů sdružení Doc Alliance. Jednotlivými festivaly je nominován také jeden filmový odborník v roli člena poroty, která společně rozhoduje o vítězi a cenu mu předává během festivalu v Cannes.

O širokém spektru pohledů a snaze vyhledávat originální filmové přístupy i témata svědčí jedinečný seznam dosavadních vítězů ceny. V minulém roce se jím stal náročný observační snímek portugalského režiséra André Gil Maty CAPTIVITY. V roce 2012 se titulem pyšnil tragikomický dánský portrét komplikovaného vztahu tří bratrů THE WILL a ročník jemu předcházející ovládl dokumentární sitcom THE GOOD LIFE.

Jaké výjimečné snímky a režisérské osobnosti se skrývají za trojicí sedmiček roku 2014? Kodaňský festival CPH:DOX vysílá do soutěžního boje první filmový počin švédské umělkyně Anny Odell [THE REUNION(http://vimeo.com/89692728). Performerka, proslulá svými provokativními projekty, před zraky diváků znovu komponuje školní setkání, v němž emoce přestávají být pouhou hrou a stávají se skutečností. Nejmladší člen platformy Doc Alliance, portugalský festival Doclisboa, nominoval domácího autora André Valentina Almeidu, který se ve filmu THE QUEST OF THE SCHOONER CREOULA za sledování vědecké expedice nečekaně dostává k pátrání po vlastních rodinných kořenech. Německý DOK Leipzig porotě nabízí humorný snímek THE SPECIAL NEED v režii Carla Zorattiho. V něm se hlavní hrdina, 27-letý autistický mladík, snaží seznámit s ženou svých snů. Český zástupce MFDF Ji.hlava prezentuje začínajícího talentovaného autora Petra Hátleho, který ve vizuálně působivém snímku VELKÁ NOC poodhaluje roušku nočního života metropole Prahy. Francouzský člen sdružení FID Marseille představuje metaforické dílo autorky Narimane Mari BLOODY BEANS pátrající na základě dětských her po kulturní podstatě války. Varšavský festival Planete Doc Film Festival vybral domácího režiséra Michala Bielawského a snímek MUNDIAL. THE HIGHEST STAKES, jenž na pozadí příběhu úspěchu polského fotbalového týmu na světovém mistrovství roku 1982 odhaluje systém politického tlaku komunistického režimu. Sedmičku nominantů pak uzavírá italský snímek STRIPLIFE, nominovaný festivalem Visions du Réel, zachycující zdánlivě jeden obyčejný den v oblasti pásma Gazy, jehož neobyčejnost postupně vyplouvá na povrch.

Kdo se stane vítězným evropským snímkem Doc Alliance Selection Award 2014? Zjistíte již v květnu v Cannes.

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.