DAS Award zná svého nového majitele!

Již sedmým rokem se nad sedmi snímky nominovanými na cenu Doc Alliance Selection Award setkává mezinárodní porota. Oficiální předání ceny, konané již podruhé během canneského filmového festivalu, proběhne již za několik dní. ANDRE VALENTIM ALMEIDA, vítěz DAS Award 2014, se představuje...

Již sedmým rokem se nad sedmi snímky nominovanými na cenu Doc Alliance Selection Award setkává mezinárodní porota. Její rozhodování není nikterak lehké. Nejenže snímky vynikají vysokou uměleckou kvalitou a originálním žánrovým zpracováním (o nominantech roku 2014 čtěte zde), ale navíc každý ze sedmi vybraných členů odborné poroty reprezentuje odlišný evropský stát, jehož dokumentární filmový festival je členem mezinárodního projektu Doc Alliance. Společně tak rozhodují filmoví kritici z Dánska, Německa, Švýcarska, Francie, Portugalska, České republiky a Polska. Festivaloví diváci se pak s nominovanými snímky setkávají pravidelně na každém z docalliančních festivalů, které ve svých programech představují vždy minimálně tři snímky nominované na cenu v daném roce.

S příchodem festivalu v Cannes se však divácký zážitek ve festivalových kinech zásadně mění. Kdo totiž ve filmovém programu narazí na portugalský snímek THE QUEST OF THE SCHOONER CREOULA režiséra Andreho Valentima Almeidy, pak bude v potemnělém sále sledovat čerstvého, historicky již sedmého vítěze prestižní evropské Doc Alliance Selection Award!

Oficiální předání ceny, konané již podruhé během canneského filmového festivalu, proběhne již za několik dní. Zeptali jsme se proto nového držitele DAS Award na osobní první dojmy ze zisku ceny, aktuální přínos ocenění, ale i na budoucí tvůrčí plány. ANDRE VALENTIM ALMEIDA, vítěz DAS Award 2014, se představuje…

Jaký je to pocit, být čerstvým držitelem ceny Doc Alliance Selection Award? Co pro vás tato cena znamená?

Stát se držitelem ceny Doc Alliance Selection Award je neuvěřitelná čest, se vším, co k tomu patří: vyberou vás mezi mnoha jinými, a to pod dohledem těch nejerudovanějších a nejkritičtějších očí v rámci evropské dokumentární sítě. Cena je potvrzením práce, kterou dělám, a silným povzbuzením v další dokumentaristické kariéře. Musím říct, že je to ta pravá cena v ten pravý čas, a budu ji mít na pracovním stole jako neustálou upomínku, abych pokračoval v práci v oblasti filmu.

A jaké konkrétní prvky podle vás přesvědčily porotu, aby cenu DAS Award 2014 udělila právě vašemu filmu? Jak známo, členové poroty ceny DAS Award pocházejí ze sedmi různých evropských zemí.

Řekl bych, že byste se museli zeptat poroty samotné, protože to vědí jen oni – a jak jste správně poznamenala, její členové pocházejí ze sedmi různých evropských zemí, které mají různá kulturní, společenská a dokonce jazyková prostředí, takže každého z nich mohl oslovit jiný aspekt filmu (jehož kvalitou musí být tím pádem také jistá univerzálnost). Kdybych vaši otázku trochu pozměnil a zdůraznil to, co je podle mě na filmu jedinečné, řekl bych, že k nejsilnějším stránkám snímku „The Quest of the Schooner Creoula“ patří propojení rozličných stylů, technik a celkového vyznění do jediného kohezivního proudu, který vzniknul důkladným střihačským procesem – tenhle snímek rozhodně vznikl ve střižně. Trochu to rozvedu citátem jedné kritiky: „Na snímku je nejpřekvapivější lehkost, s níž přechází od běžných situací a jadrného jazyka (…) k dramatickým a emotivním příběhům o ztroskotání a námořních katastrofách“.

Cena bude předána během slavného filmového festivalu v Cannes. Je to pro vás důležité, a jak obecně vnímáte roli filmových festivalů?

Cannes samozřejmě znamená hodně, vzhledem k vlastní povaze tohoto festivalu i všem představám, které se k němu váží; je to taková třešinka na dortu celé ceny. A obecně vzato jsou festivaly pro filmaře zcela zásadní, a to z několika důvodů: inspirují se tam prací ostatních a seznamují se s novými trendy, probírají své nápady s ostatními filmovými tvůrci a dramaturgy, mohou tam předvést svou práci a také navázat nové kontakty, obzvláště ti, kteří se jinak pohybují na okraji produkčního systému.

Spolu s cenou DAS Award obdržíte také 5 000 euro na podporu vaší filmové kariéry. Jaké máte plány do budoucna? Usadilo se vám v hlavě nějaké další zajímavé téma?

V hlavě se mi většinou usazuje spíše to, kde seženu finanční podporu, než co budu dělat dál, a v tomto smyslu se finanční částka, která je součástí ceny Doc Alliance Selection Award, stane důležitou náhradou za čas, který jsem investoval do snímku Quest of the Schooner Creoula. Co se týče budoucích projektů, témata mi nikdy nechybí – mám seznam desítek dokumentů, které bych chtěl natočit – ale řekl bych, že nejvíce jsem si v poslední době pohrával s dvěma z nich. Jeden se týká mého pohledu na konec světa, druhý je opět esejem zasazeným do specifického portugalského regionu jménem Douro, kde jsem nedávno natáčel film pro místní muzeum.

A s poslední otázkou přichází krátké pozvání do kina… Jak byste nalákal diváky a příznivce DAFilms.cz ke sledování vašeho snímku?

V minulosti jsem musel vysvětlovat, o čem film je a jaké má kvality. Teď bych ale asi řekl tohle: diváci, ten film vyhrál Doc Alliance Selection Award – máte snad nějakou lepší vizitku?

Díky za váš čas, Andre, a za tým DAFilms musím dodat velké „gratulujeme“!

Za tým DAFilms Andrea

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít