Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

Přehlídka klenotů asijského dokumentárního filmu? TIDF!

Zájem o vše asijské v globálním světě roste rychleji než kapitálové trhy. Týká se to i dokumentárních filmů. Se současnou produkcí asijských dokumentaristů seznamuje v Asii pravidelně Taiwan International Documentary Festival.

Zájem o vše asijské v globálním světě roste rychleji než kapitálové trhy. Týká se to i dokumentárních filmů. Se současnou produkcí asijských dokumentaristů seznamuje v Asii pravidelně Taiwan International Documentary Festival.

TIDF se koná každé dva roky, financuje jej tamní ministerstvo kultury a vznikl již v roce 1998. V Asii tou dobou existovalo jen několik mezinárodních akcí tohoto typu - jednou z nich byl i nejstarší festival v japonské Yamagatě. Zakladatelé tchajwanského dokumentárního svátku se rozhodli nebrat jej jako konkurenci, ale naopak vytvořit silnou asijskou platformu. Vůle byla oboustranná, podařilo se a každý z festivalů tak probíhá ob rok. Díky vzájemné podpoře jejich síla roste, stejně jako kvalita.

Po deseti ročnících existence není TIDF svým dosahem pouze lokální záležitostí. Jen letošní ročník navštívilo 30 000 diváků, kteří mohli vybírat ze 130 filmů! "Zaměřujeme se na asijské a čínsky mluvené snímky. Naší snahou je vytvářet přátelskou platformu pro nezávislé filmaře. Věříme, že na Taiwanu je zasáhne především velmi vřelá, svobodná a neformální atmosféra," vysvětluje Mu-ning Lai z pořadatelského týmu festivalu.

Poznámka o svobodě není vzhledem k historii Číny a Tchaj-wanu a jejich vzájemným vztahům vůbec od věci. "Všechny nezávislé filmové festivaly byly vládou v Pekingu zakázány. Filmaři v kontinentální Číně čelí neustálým ústrkům a mají velmi málo příležitostí prezentovat svoji práci," ozřejmuje Mu-ning Lai. Nepřekvapuje proto, že v situaci, kdy jsou velmi kvalitní filmy nuceny být undergroundovou záležitostí, je pro všechny čínské dokumentaristy právě účast na TIDF vítanou příležitostí prezentovat svoji tvorbu.

Festival ale není jen o nich. Soutěžních kategorií je celkem šest a nejen vítězné snímky a nejen ty z letošního ročníku stojí za zhlédnutí. Za všechny nadčasové favority festivalu je třeba jmenovat dokumenty jako Chung Chuanův Face to Face, Listen Darling od Su Ming-yena, 4891 Huanga Ting-Fua. Dále pak Mountain Spirits od dvojice Kuo-liang Chiang a Singing Chen nebo snímek Hometown Boy, pod níž je podepsán režisér Yao Hung-I. Přesvědčte se sami!

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.