Společně to zvládneme. Prodloužili jsme 40% slevu na roční předplatné do 31. května.

20. MFDF Ji.hlava stojí za návštěvu

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

25.–30. října probíhá 20. ročník největší slavnosti dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě. Až do 6. 11. pokračuje festival online na DAFilms.cz.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je místem objevování nových tvůrců i neznámých filmů, místem rozostřujících se hranic mezi dokumentárním, hraným či experimentálním filmem. Do programu je letos zařazeno 310 snímků, v soutěžních sekcích bude uvedeno 45 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 2 v evropské premiéře. „Pro dvacátý ročník jsme připravili jak výstavu o historii Ji.hlavy na Masarykově náměstí, tak i reprízové kino Lux Film Prize v Horáckém divadle, které nabízí divácky nejatraktivnější filmy. Událostí je návštěva dlouholeté producentky režiséra Kena Loache Rebbecy O‘Brienové, střihačské legendy Claire Athertonové, která spolupracovala především s Chantal Akermanovou, či střihače Jacopa Quadriho. Ten je nejbližším spolupracovníkem Gianfranca Rosiho, jehož Fuocoammare: Požár na moři patří k dokumentárním událostem sezony,“ popisuje významné události 20. ročníku ředitel festivalu Marek Hovorka. Kromě výše jmenovaných hostů zavítají do Jihlavy i další významné osobnosti - nelze například nezmínit Mikea Bonanna z dua The Yes Men či islandského režiséra-legendu Fridrika Thora Fridrikssona.

Festival startuje filmem o Berdychově gangu Zákon Helena Petry Nesvačilové, který nabízíme do 30. 10. i v našem online dokumentárním kině. MFDF Ji.hlava se zaměřuje na současné Turecko, zemi "větší než Ukrajina a neznámou stejně jako sám Orient". Výrazným snímkem, který mají v sekci Průhledná krajina: Turecko diváci možnost vidět, je festivalově úspěšný celovečerní debut Gulîstan, země růží turecké režisérky Zayne Akyolové.

I další kategorie festivalového programu překypují atraktivitou: Česká radost představuje to nejvýraznější z české dokumentární tvorby uplynulého roku, o nejlepší dokumentární film soutěží v sekci Mezi moři 14 snímků z oblasti střední a východní Evropy. To nejlepší ze světového dokumentu jako každý rok reprezentuje Opus Bonum. Filmovou lahůdkou je pak prezentace zástupce francouzské nové vlny Érica Rohmera.

A jelikož nejen filmem živ je člověk, připraven je již tradičně i bohatý doprovodný program. Pro všechny, kteří nejedou, je tu pak náš online event Ji.hlavský manifest (1997–2016) - dvacetiletá historie festivalu představená skrze eseje uvedené v průběhu existence festivalu. Sledujte na DAFilms.cz ještě týden po zakončení!

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.