Kosmopolitní DOK Leipzig

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Každý ročník tohohle festivalu je skvělý. A – i když se to zdá nemožné – lepší než ten minulý.

Festival DOK Leipzig založený v roce 1955 je nejstarším dokumentárním festivalem na světě. Od prvního ročníku však uvádí i animované snímky a v současnosti programově přesahuje i do crossmediálního umění. “Díky tomu je lipský festival unikátem v mezinárodní festivalové krajině. Také přísně dbá na uměleckou kvalitu snímků – umělecký přístup je zásadním kritériem pro výběr vrstevnatých děl, která nastavují zrcadlo složité skutečnosti a zároveň k ní přistupují s radikální subjektivitou,” říká Leena Pasanen, výkonná a umělecká ředitelka festivalu.

“Součástí programu jsou mezinárodní soutěže celovečerních a krátkých dokumentárních a animovaných filmů, ale i animovaných dokumentů, německých dokumentů či soutěž budoucích mistrů,” doplňuje Grit Lemke, hlavní dramaturgyně festivalu, a dodává: "Dále uvádíme celou řadu speciálních programů, jako je regionální zaměření, bohatá historická retrospektiva, pocta mistrovi a mnoho dalších.”

Právě v Lipsku se v dobách studené války a během dlouhé festivalové historie setkávali filmoví tvůrci z východu i západu, z Afriky, Asie i Latinské Ameriky, a DOK Leipzig se tak dodnes může pochlubit zeměpisnou i uměleckou různorodostí.

V současnosti je DOK Leipzig mezinárodním centrem dění na poli dokumentárního a animovaného filmu, které je aktivní po celý rok. Kromě pravidelných filmových projekcí v Lipsku festival sestavuje filmové programy pro festivaly a kulturní instituce z celého světa. “Dále podporuje vědecké projekty a mediální výzkum, propaguje mediální kompetenci mladých lidí, školí mladé talenty i zkušené tvůrce, vytváří kontaktní síť pro filmové profesionály…,“ vyjmenovávají svorně vůdčí osobnosti perfektně fungujícího festivalu. “Díky mezinárodním partnerstvím pak otevírá nové trhy pro své hráče a podporuje distribuci uměleckých filmů vynikající kvality – například na naší VOD platformě www.DAFilms.cz,” doplňují na závěr.

A právě díky tomu můžete sledovat krátké filmy ze sekce International Competition Short Documentary and Animated Films!


Foto: © DOK Leipzig | Photo: Susann Jehnichen

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.