Avi Mograbi: izraelský enfant terrible

Válka, nenávist, nedůvěra, vzájemné ozbrojené výpady a bezvýchodnost. To vše je nekončící palestinsko-izraelský konflikt. Představujeme izraelského režiséra Avi Mograbiho, jež ve své tvorbě reflektuje židovskou identitu skrz svébytný autorský styl: dělá si ze sebe legraci, aniž by přestal brát vážně svá témata a snoubí politiku s ryze osobním pohledem.

Asi nejznámější z Mograbiho filmů, Avenge But One of My Two Eyes, byl představen v roce 2005 v Cannes. Ukazuje unikátní záběry z vojenských checkpointů v pásmu Gazy, kde je normálně zakázáno natáčet. Between Fences zase představuje africké migranty v uprchlickém táboře v Izraeli. Film byl uveden v roce 2016 na Berlinale. Mograbi a jeho palestinský přítel vedou v dokumentu Once I Entered a Garden dlouhé rozhovory o minulosti, svých předcích a vzniku Izraele, který navždy ovlivnil životy Palestinců.

Podívejte se na smrtelně vážná témata skrz optiku „zlobivého dítěte“ izraelské dokumentaristiky Avi Mograbiho!


Foto: Guli Cohen.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít