Retrospektiva Jonase Mekase

Představujeme rozsáhlou retrospektivu Jonase Mekase, 95letého režiséra rozkročeného mezi Evropou a USA, dokumentem a avantgardou. Objevte s námi tvorbu litevsko-amerického režiséra, básníka a vizuálního umělce, který bývá často označován za kmotra americké avantgardy a zakladatele deníkového žánru v dokumentu.

V přehlídce jsme pro vás připravili průřez Mekasovou rozsáhlou tvorbou, kterou se jako červená nit vine osobní linka. Představujeme celkem 13 snímků, mezi nimi například The Brig o vězení pro námořní pěchotu v Japonsku. Spolu s nimi prožíváme jeden z jejich dnů a v ultrarealistickém snímku se tak setkáváme s tvrdým zacházením a šokujícími způsoby fyzického i psychického ponižování. Film získal Velkou cenu na festivalu v Benátkách v roce 1964. This Side of Paradise zase ukazuje rodinu Kennedyových po smrti prezidenta JFK. Jackie Kennedy se rozhodla, že bude dobré děti trochu rozptýlit, a najala Mekase jako filmového kronikáře. Režisér tak strávil s rodinou několik letních prázdnin v domě Andyho Warhola a vytvořil tak velmi osobní film s nádechem home videa a hlubokého přátelství, které se mezi ním a rodinou postupně vytvořilo. Deníkový Williamsburg, Brooklyn ukazuje čtvrť, v níž se Mekas po příjezdu do USA usídlil, záběry pochází převážně z let 1948 až 1951 a ukazují každodenní život a obyčejné malé příběhy v ulicích New Yorku. Film byl uveden na MFF v Rotterdamu.

Podívejte se i na další filmy tohoto jedinečného a plodného pětadevadesátiletého režiséra!


Foto: Wei Gao

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít