Festivalový speciál: Beldocs

Zveme vás na výlet na soutok řek Dunaje a Sávy, do srbského Bělehradu, kde se až do 15. května odehrává Beldocs – Mezinárodní festival dokumentárních filmů Bělehrad. Vybrali jsme pro vás filmy z letošní soutěže, ale i vítěze národní soutěže z loňských let. Jaké dokumenty vévodí srbskému festivalu a které z nich oslovily mezinárodní porotu?

Vítězem národní soutěže se v roce 2017 stal film Gora. Vypráví o Goranech, kteří žijí na jihu Kosova a jsou slovanští muslimové. V průběhu dějin byli vždy ve středu politických bojů okolních národů. Jací ale Gorané jsou? Experimentální Landscapes of War, Landscapes of Peace se vyrovnává s válkou v Kosovu. Zástupce z letošní srbské soutěže, film Centar, ukazuje čtvrť Nový Bělehrad, která měla být chloubou Jugoslávie, metaforicky ale představuje předimenzovanost tehdejších představ o budoucnosti. Snímek Bostofrio, où le ciel rejoint la terre letos soutěží v mezinárodní sekci, v Portugalsku už získal cenu za nejlepší dokument roku. Vypráví o zapadlé vesničce, kde se režisér rozhodne prolomit tabu a začne se ptát na příběhy z minulosti…

O festivalu: Beldocs - Belgrade International Documentary Film Festival nabízí široké spektrum zajímavých a provokativních filmů. Jedním z poslání festivalu je seznamovat domácí diváky s významnými celovečerními dokumenty z různých částí světa. Festival se skládá z několika sekcí: Mezinárodní soutěž, Srbská soutěž, Filmy mimo soutěž, Fokus: Kosovo a Metohia, BELDOCS supports.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít