Želimir Žilnik: Evropa v pohybu

Tvorbu uznávaného srbského režiséra Želimira Žilnika charakterizují kritické filmy, které komentují současné dění a jejichž forma balancuje na pomezí hraného a dokumentárního filmu. Přinášíme vám výběr z jeho současné tvorby, v níž zachycuje měnící se střední a východní Evropu, zkoumá její identitu a hodnoty, a to především na tématech sociální politiky a imigrace.

Do povědomí odborné veřejnosti se Želimir Žilnik dostal na konci 60. let, kdy natáčel své první filmy v duchu hnutí jugoslávské černé vlny a zároveň v roce 1969 získal Zlatého medvěda na festivalu Berlinale za film Raná díla. Vlivem jeho odchodu z Jugoslávie a proměňujícího se uspořádání v Evropě se proměňují i oblasti, kterými se Žilnik zabývá. Od témat spojených s cenzurou a totalitním režimem, přes jeho experimentování s žánrem dokufikce na poli televizních formátů, se v novém miléniu vrací k pozůstatkům bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. V osobně laděném díle Pirika ve filmu vykresluje dopady nového uspořádání v Evropě na jednotlivce. Hlavní protagonistkou se stává žena Pirika, s níž režisér navázal kontakt po 45 letech, kdy účinkovala v jeho snímku Raná díla.

V posledních letech se Žilnikova pozornost obrací směrem k tématu imigrace. Hned na počátku velkého přílivu imigrantů v roce 2015 se vydává do uprchlického tábora, aby zachytil ve filmu Logbook_Serbistan bezprostřední reakce nově příchozích a úskalí, kterým musí čelit. Hlubší integrací imigrantů se zabývá v nejnovějším filmu The Most Beautiful Country in the World, v němž sleduje příběh afgánského chlapce, který se snaží usadit ve Vídni.

Podívejte se na vizuálně expresivní svědectví jedinečného srbského režiséra, který s oblibou nastavuje kritické zrcadlo soudobé evropské společnosti.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít