Naše Země, náš domov

Zatímco většina populace zůstává ve svých příbytcích, o slovo se hlásí příroda. A my si jí připomínáme v průběhu pandemie Dnem Země, který se každoročně koná 22. dubna. Možná právě tento rok bychom měli být o to citlivější, abychom si uvědomili, jakou roli příroda v našich životech hraje. Přinášíme vám dokumentární filmy, které zachycují její krásu, křehkost, ale vyvolávají i otázky o jejím vývoji do budoucna.

Existuje pouze málo míst, kde si člověk může plně uvědomit svou roli v přírodním systému, než když se nachází sám uprostřed hor. Sama se svojí matkou žije uprostřed makedonských hor včelařka Atidže, která nám ve filmu Země medu ukazuje, jak důležitá je harmonie mezi tím, co nám příroda dává a tím, co my si z ní bereme. V závratných výškách kazašských hor v blízkosti ledovce Tujuk-su strávila většinu svého života na glaciologické stanici další žena, tentokrát vědkyně Aušra. Ve snímku Žena a ledovec sledujeme její denní rutiny zahalené do ticha, během nichž se stává jediným svědkem proměňujícího ledovce a postupně přicházející změny klimatu. Na místě, kde ještě před pár lety ledovec byl a dnes už není, žije Samuel. I když bývalý ski rezort v bolivijských Andách již není v provozu, Samuel ze své horské chaty nepřestává vyhlížet, kdy se sníh na ledovec opět vrátí. Z horských výšin a ptačí perspektivy také můžeme na svět a lidské konání nahlédnout ve snímku Antropocén: Epocha člověka.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít