Sheffield Doc/Fest: Krajina znovu nalezená

Retrospektiva festivalu dokumentárních filmů Sheffield Doc/Fest věnovaná snímkům s tematikou zemědělství, venkovského života a boje o půdu si kladla za cíl důrazně upozornit na skutečnost, že vše se odvíjí od půdy, a podpořit kritické přemýšlení o světě a nejrůznějších krizích z této perspektivy. Pandemie koronaviru si ovšem vyžádala přehodnocení původního záměru.

Festival stál náhle před otázkou, jak bude tuto retrospektivu chápat veřejnost, ať už z hlediska logistiky a hygieny, nebo z pohledu filozofie a politiky. Několik málo projekcí se tak uskuteční v Sheffieldu v průběhu tohoto roku, ale většina programu se přesouvá sem, na platformu DAFilms, kde lze jednotlivé proudy tohoto cyklu zkoumat s větší důkladností a pochopením. Pandemie v mnoha směrech potvrdila, jak je důležité předkládat takové filmy divákům. Kdo si dnes umí představit půdu, natož aby si ji dokázal představit v jiném světle? Dosavadní odpověď na tuto krizi se vyznačuje posílením mocenských center, atomizací komunit, omezením pohybu občanů a zákazem či omezením cestování za jakýmkoli účelem. Už samotné sledování těchto filmů, nabízejících jak doširoka otevřené pohledy, tak útočné boje odehrávající se na malém území, dnes může působit jako podvratná činnost.

V tomto ohledu se tato retrospektiva dokumentárních filmů o půdě (možná nevyhnutelně) stává současně retrospektivou usilování a zápasů dvacátého století. Zmíněné filmy nám pomáhají pochopit závažnost změn v půdním hospodářství i mocenském uspořádání, které přineslo minulé století, i politické transformace, jejichž tempo v již tak chaotickém jednadvacátém století tyto excesivní změny urychlily. Zkoumání různých myšlenek a zobrazení nám umožňuje odhalovat nitky, které se táhnou až do současnosti. Jedna z takových nitek například zachycuje utopické komunity zápasící o přežití – otázku stejně starou jako lidstvo samo. Půda hraje v těchto filmech zásadní roli: právě díky ní získávají revolucionáři představu o své komunitě, jejíž míra úspěšnosti je často přímo závislá na práci se zemědělským náčiním, bohatosti momentální úrody a fyzickém kontaktu půdy s mozolovitými prsty.

Program Krajina znovu nalezená nastoluje možnost vytěžit z konfrontace dobových obrazů, zachycujících půdu, zemědělství, venkovský život a boje proletariátu, novou vizi pro množství zápasů, které nás čekají v dnešní době. Retrospektiva nám slouží jako zpětné zrcátko, v němž můžeme nahlédnout do minulosti, zatímco se řítíme do nejisté budoucnosti. Obrazy plné násilí a utopie, které jsou pro tuto retrospektivu typické, nám mohou pomoci odkrýt naše dějiny, zviditelnit utajované proudy a znovuobjevit vůli k boji.

Filmy v tomto speciálním programu budou dostupné k přehrání pouze do neděle 6. září.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít