Na vahách spravedlnosti

Když začneme přemýšlet nad zákonem a spravedlností, brzy dojdeme k mnoha rozporům, které náš systém vytváří. Jak vlastně takové systémy fungují? Dokumentární filmy v tomto programovém speciálu zkoumají trestání viny v 21. století. Pomáhají nám pochopit fungování vězeňského systému, ale ukazují i životy, rodiny a příběhy lidí, kteří jím prošli.

Abychom pochopili systém trestního řízení v širším kontextu, film se pro nás může stát nepostradatelným nástrojem. Dává nám možnost vtisknout číslům a statistikám reálnou tvář, a porozumět těmto navzájem propojeným zákonným strukturám. Dokumenty v tomto speciálním programu vám je přetlumočí do srozumitelné řeči reálných příběhů.

Ve snímku Exemplary Behaviour režisér Audrius Mickevičius sám čelí systému a musí najít cestu, jak se s ním vypořádat. Jeho zkušenost je šokující: na deset let odsouzení vrahové jeho bratra jsou po pěti letech propuštěni. Důvod? „Vzorné chování.“ Poslední snímek litevského režiséra se stal absolutním vítězem festivalu DOK Leipzig v roce 2019. Naopak legendární lotyšský režisér Herz Frank nahlíží ve filmu The Last Judgement na systém z opačného konce. Zapojuje nás do dialogu s odsouzeným vrahem Valerijem Dolgovem, který ve své cele čeká na trest smrti. Okolnosti jeho trestného činu jdou stranou. Režiséra zajímá především jeho život – cesta, která ho přivedla ke spáchání prvního zločinu a následně k samotné vraždě.

Současný pohled na trestní systém v různých státech nabízí snímek The Prison in Twelve Landscapes. Ve zdánlivě odlišných systémech diváky seznamuje s novými protagonisty, kteří si prošli vězením. Jejich příběhy nás vedou k překvapivým zjištěním toho, jak může vypadat život ve vězení v dnešní době.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít