Budoucnost ve hvězdách

Nejisté časy naší planety vyvolávají touhu od všeho se vzdálit a odletět třeba do kosmu. S naším programovým speciálem kvůli tomu nebudete muset absolvovat zvláštní výcvik. Vybrané filmy o vztahu člověka a vesmíru ukazují, že výpravy do vzdálených galaxií mohou kromě nezapomenutelného dobrodružství a cenných vědeckých poznatků přinést i nový pohled na pozemský život.

Odvěká lidská fascinace zdánlivě nedosažitelnými světy tvoří jádro krátkého filmu Mars, Oman. Vyprávění o cizích planetách navzdory kulturním a jazykovým odlišnostem spojuje ománské beduíny a evropské astronauty, tradiční a novodobé nomády. Pro první z nich je poušť domovem. Těm druhým slouží nehostinná krajina k simulaci podmínek na Marsu. Vesmír svedl dohromady také aktéry vizuálně podmanivého filmu Obloha, který režisérka Alison McAlpine natáčela na poušti Atacama a v Andách. Hvězdná obloha se v něm stává inspirací k úvahám o pozemských problémech. Některé z nich blíže prozkoumává dokument The Sky Commodified, jehož dějištěm je rovněž chilská poušť. Ta v posledních letech ožívá díky vesmírnému průmyslu. Místní podnikatelé i globální technologické společností vydělávají na astronomickém množství dat, která se nachází ve hvězdách. Film ale upozorňuje, že vesmírný data mining nemusí přispět k lepšímu porozumění kosmu, ale také zdokonalit dohled nad pozemšťany.

Bez romantických ideálů je vesmír rámován rovněž v Lístku na Měsíc, natočeném Veronikou Janatkovou v německo-české koprodukci. Ve světě rozděleném železnou oponou představoval Měsíc místo, k němuž své naděje upírali svorně lidé z východu i západu. Když společnost Pan American World Airways začala lákat na komerční lety do vesmíru, mnozí lidé uvěřili, že budou moct utopické vize proměnit v realitu. V dějinách lidstva nešlo o první ani poslední pokus vydělat na nenaplnitelných představách o lepším světě.

Ať formou vědecké rozpravy nebo esejistické úvahy, také ostatní filmy ve výběru nám připomínají, že sice můžeme snít o setkáních s mimozemskými entitami a návštěvách planet vzdálených desítky milionů kilometrů, ale v první řadě se budeme muset vypořádat s výzvami, kterým čelíme tady a teď.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít