Bardzo fajný festival online

Bardzo fajný festival svěží polské kultury se nezalekl pandemických omezení a připravil komorní online program do vašich pokojů a obýváků. Můžete se těšit na výběr nových polských dokumentárních filmů, krátké filmy „do nepohody“ z polského festivalu Filmové Podlesí útočí!, pohádky z polského festivalu ŻUBROFFKA včetně navazujících výtvarných dílen pro domácí tvoření s dětmi a jako bonus videorecept polských jídel od kuchařky Agi, které byste za normálních okolností mohli ochutnat přímo na festivalu v letenském Biu Oko.

Festival pokračuje v odkrývání nejen v Polsku tabuizovaných témat a uvede tři dokumentární filmy, které akcentují témata lásky, identity, stáří, LGBT+ a další v intimních příbězích hlavních postav.

Prvním snímkem je osobní příběh režiséra Rafała Łysaka v dokumentárním debutu Bezpodmínečná láska. Citlivě zachycená konfrontace dvou světů – katolického Polska s hodnotami tzv. tradiční rodiny a mladou generací, která tyto tradiční hodnoty nabourává. Je možné, aby si rozuměla katolická babička se svým vnukem, který je gay?

Druhým filmem jsou Lekce lásky o lásce mezi seniory. Režisérky Małgorzata Goliszewska a Kasia Mateja dokumentují seniorku Jolu, matku šesti dětí, která se rozhodne opustit svého agresivního muže a začít novou životní etapu. Přihlásí se na lekce zpěvu a tance a potkává gentlemana Wojtka. Může se Jola v devětašedesáti letech znovu zamilovat?

Třetí film Říkejte mi Marianna Karoliny Bielawské vypráví o ženě v mužském těle, která se rozhodla splnit si sen a podstoupit změnu pohlaví. Marianna je konečně sama sebou, ale ztratila rodinu a blízké. Co všechno taková změna obnáší?

Festival nabídne kromě celovečerních dokumentů také tradičně pásma krátkých filmů; pro dospělé nabídneme Pásmo krátkých filmů do nepohody ze spřáteleného festivalu Filmowe Podlasie Atakuje! (Filmové Podlesí útočí!) a pro děti máme připraveno pásmo krátkých filmů z festivalu ŻUBROFFKA, které je jazykově bezbariérové, naváže také speciálně pro online připravená výtvarná dílna - ve spolupráci s ilustrátorkou Alžbětou Zemanovou, která je k dispozici na stránce dětských filmů zdarma.

Fyzický festival vždy představuje tematicky laděné polské delikatesy, které vaří Polky a Poláci dlouhodobě žijící v Praze. Letos můžou diváci nahlédnout do polské kuchyně skrze kameru.

Kuchařka Aga Fafius ve videu představí, jak se vaří tradiční polské gołąbki.


Ve speciálním uvedení před všemi body programu uvidí diváci krátký minutový předfilm z letošního Bardzo fajného léta v letním kině Klubovna, který natočil pro festival Ondřej Šálek.

Bardzo fajný festival svěžího polského filmu proběhne od 4. do 11. 12. 2020 na platformě Dafilms.cz.

Více informací najdete na facebookové stránce festivalu.


PROGRAM dostupný od pátku 4. 12. 19:00 do pátku 11. 12. 2020

Bezpodmínečná láska / r. Rafał Łysak / 69 Kč

Lekce lásky / r. Małgorzata Goliszewska a Kasia Mateja / 69 Kč

Říkejte mi Marianna / r. Karolina Bielawska/ 59 Kč

Filmové Podlesí útočí: Pásmo krátkých filmů do nepohody / 59 Kč


PROGRAM PRO DĚTI dostupný od soboty 5.12. 7:00 do pondělí 7.12. 24:00

Bardzo fajný dětem: pásmo krátkých filmů z festivalu ŻUBROFFKA / 49 Kč

Doprovodný program dostupný zdarma: Výtvarné dílny pro děti s Alžbětou Zemanovou


Bardzo fajné akce byly v roce 2020 podpořeny z prostředků Česko-polského fóra Ministerstva zahraničních věcí ČR, Magistrátu hl. města Prahy a městské části Praha 7. Projektovým partnerem je Bělostocké kulturní centrum, festival Filmové Podlesí útočí a Mezinárodní festival Żubroffka. Stálým partnerem festivalu je Polský institut v Praze.

Ve spolupráci s

  • BFF_1
  • BFF_2
  • BFF_3
  • BFF_4
  • BFF_5

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít