Umění musí být krásné

Současné výtvarné umění nabízí mnohem víc než krásné obrazy, navždy zakonzervované ve sbírkách galerií. Dokáže provokovat, inspirovat nebo vzbuzovat emoce, i přestože mu hrozí zánik během několika dnů, či dokonce hodin. Nechte se nakazit bezbřehou uměleckou svobodou v našem výběru filmů o výjimečných umělcích. Prozkoumejte hranice umělecké tvorby a problémy, jimž současné umění čelí.

Pro street art jsou galerií celá města, ulice pro umělce představuje naprosto svobodný prostor, v němž zároveň zůstávají anonymní. Z tohoto prostředí i z anonymity brzy vystoupil výrazný umělec Keith Haring. Jeho změť postaviček kreslených jednoduchými linkami se stala v 80. letech ikonou pop artu. O výjimečné osobnosti Keithe Haringa a jeho daru propojovat různé světy umění vypráví jeho souputníci jako Andy Warhol, Yoko Ono nebo David LaChapelle ve snímku Svět Keithe Haringa.

Současný svět umění už dávno není pouze výsadou podivínských mužských umělců, i přesto se mnoho ženských umělkyň potýká s překážkami, které komplikují jejich umělecké ambice. O těžkých začátcích a neustálých bojích proti patriarchálním strukturám vypovídá pět umělkyň ve snímku She Is the Other Gaze.

Z novinek v našem katalogu si nenechte ujít snímek The Beksińskis. A Sound and Picture Album o nelehkém osudu rodiny malíře Zdislawa Beksinskiho, který patří k nejznámějším polským umělcům druhé poloviny 20. století. Rodinná homevidea a zvukové nahrávky, které Zdislaw pořizoval, pospojoval režisér Marcin Borchardt do napínavé podívané, která odhaluje umělcovo soukromí a především jeho komplikovaný vztah se synem. Poutavě zpracovaný příběh s hořkým koncem právem zabodoval na světových festivalech.

Nedávno zesnulý režisér Karel Vachek ve svém studentském filmu Malíř Kamil Lhoták z roku 1959 mistrně propojil malířova díla s poetikou filmu. Sledování jeho krátkého filmu je fascinujícím dobrodružstvím, v němž se prolínají výjevy v obrazech s reálným světem, jehož technické a civilizační vymoženosti malíře tolik fascinovaly. Podobným vizuálním zážitkem je i premiérový film Jan Jedlička: Stopy krajiny, v němž se malířovým hlavním inspiračním zdrojem se stala pustá krajina toskánské nížiny Maremma.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít