Nebezpečná krása hor

Vydejte se s námi vstříc do závratných výšin pohoří a zdolejte vrcholy našeho filmového výběru. Objevíte nezdolné jedince, kteří se rozhodli poměřit síly s horskými obry. Čelili extrémním podmínkám, překonali sami sebe a nechali se obklopit samotou, aby na konci cesty našli onu třpytivou krásu.

Při pohledu shora vidíme zástupy vrcholků hor, které prořezávají horizont. Modré nebe střídají mraky, které zahalují ostré kontury pohoří. V těchto podmínkách objevujeme neochvějné a drsné dokumentární filmaře, kteří se vydali zaznamenat osudy dobrodruhů zdolávající vrcholky bájného Olympu. Jednou z nich je i Klára Kolouchová, která se jako první Češka rozhodla zdolat Mount Everest a následně v doprovodu režisérky Jany Počtové i nebezpečnou K2. Ve snímku K2 vlastní cestou sledujeme náročné přípravy a trnitou cestu k dosažení vytyčeného cíle. Neúspěšné pokusy a překonání náročných krizí zažila i Jana Henychová, která se rozhodla zdolat nejnáročnější závod psích spřežení na nekonečných pláních severské krajiny. Při její pouti ji následovala režisérka Linda Kallistová Jablonská ve filmu Psí láska.

Boj o přežití, odvaha a vytrvalost nemusí být vlastností pouze vrcholových sportovců, ale může být vlastností i obyčejných obyvatel horských vesnic, pro něž se staly součástí každodenního života. Režisér Michael Pilz zachytil již tento život ve stínu nehostinných pohoří ve svém dvojdílném epickém dokumentu Heaven and Eeath. Obyvatelé jedné rakouské horské vesnice musí čelit nejen síle přírody, ale i neustále přítomným ekonomickým tlakům zvenčí. V pomalém tempu, v jakém plyne lidská existence v těchto končinách, sledujeme poezii a krásu, kterou lze najít jen v nejvyšších patrech tohoto světa.

S životem v horách může být spojen i klid, samota a hluboký respekt k majestátní přírodě, tak jak to ukazují filmy Žena a ledovec nebo Samuel in the Clouds. Příběhy obou hrdinů spojuje jejich rozhodnutí žít na pomezí lidské existence v blízkosti ledovců. Stávají se tak tichými svědky proměn, kterými prochází klima na této planetě.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít