Institut dokumentárního filmu: 20 let s filmem

Institut dokumentárního filmu (IDF) od roku 2001 pomohl vzniknout řadě úspěšných filmů ze střední a východní Evropy a právě v těchto dnech slaví již 20 let od svého založení. Společně jsme vybrali 20 snímků, které nabízí průřez aktivitami IDF a zároveň představují rozmanité tváře středo- a východoevropského dokumentu.

Ve výběru nechybí na Oscara nominovaný Králík po berlínsku (2009) Bartosze Konopky, který prošel workshopem Ex Oriente Film, stejně jako cenami ověnčené Slepé lásky (2008) Juraje Lehotského. Švéd v žigulíku (2017) Petra Horkého a Wall of Death, and All That (2016) Mladena Kovačeviće odstartovaly svou úspěšnou cestu na East Doc Platform. Zastoupena v této kolekci je také tvorba gruzínské filmařky Salomé Jashi, jejíž dva výjimečné snímky, Bakhmaro (2011) a Oslnivý svit soumraku (2016), byly nominovány na cenu Silver Eye pro nejlepší film trhu East Silver. Chybět pochopitelně nemůže ani vítězný snímek Pod sluncem tma (2011) Martina Marečka o elektrifikaci zambijské osady dvěma českými experty.

Nejnovější tvorbu zastupují filmy, které zabodovaly na evropských festivalech: V zajetí (2017) režisérky Bernadett Tuzy-Ritter, zblízka sledující domácí otroctví v Maďarsku, Srbenka (2018) Nebojši Šlijepševiće, Svědkové Putinovi (2018) Vitalije Manského a elektronickou hudební scénu svérazně mapující The Sound Is Innocent (2019) Johany Ožvold. Všechny tyto filmy uvedl v alternativní distribuci na netradičních místech projekt IDF KineDok.

Oslavte spolu s námi 20 let Institutu dokumentárního filmu!

Ve spolupráci s

  • IDF

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít