Andrea Slováková (Česká republika)

Andrea Slováková je slovenská režisérka, filmová teoretička a kurátorka žijící v České republice. Je autorkou portrétu matematika Petra Vopěnky a několika esejistických a experimentálních filmů, kurátorkou experimentálních filmů a VR programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a zakladatelkou nakladatelství Nová beseda. Byla ředitelkou Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze, ředitelkou pro publikační činnost MFDF Ji.hlava, jednou ze zakladatelek a kurátorek portálu online distribuce dokumentů Doc Alliance Films, šéfredaktorkou a editorkou sborníku textů o dokumentárním filmu DO, založila tréninkový workshop pro studenty filmové vědy a žurnalistiky Média a dokument. Přednáší dějiny a metody dokumentárního a experimentálního filmu na Masarykově univerzitě v Brně, je členkou redakční rady periodika o dokumentárním filmu Dok.revue (vychází jako nepravidelná příloha týdeníku Respekt), filmového časopisu Iluminace, expertkou Státního fondu kinematografie, členkou odborné komise pro dokumentární filmy slovenského Audiovizuálního fondu, publikuje články o filmech a rozhovory s režiséry v různých filmových a kulturních časopisech. Je autorkou básnické sbírky Vně (2018) a knihy Co je nového ve filmové vědě (2017).

Filmografie

 • Loosova bedna
  2004
 • Sábatův Tunel v příběhu barev
  2004
 • Ukradeno (o slovech)
  2006
 • Úmysl obohatit holý mechanistický svět
  2006
 • Oblaka
  2007
 • Nadohled
  2011
 • Bytosti a aparáty
  2015
 • Rekonstrukce průmyslu
  2016

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.