Současné íránské filmy

I když je Írán zemí zmítanou ekonomickou a politickou krizí, vzniká v blízkovýchodním státě pozoruhodná filmová produkce. Restrikce systému nutí tvůrce pracovat především s metaforou a symboly. Výběr námětů i forma je tak stále rozmanitější. Převažují náznaky, humor, nevtíravá tragika, silné, uvěřitelné charaktery a naléhavá poselství o zemi, kde svoboda není samozřejmostí.

V programovém speciálu jsme pro vás vybrali to nejzajímavější z íránské kinematografie. Ať je to svérázná road movie Na cestě – intimní portrét jedné rodiny. Nebo Obyčejný člověk o zamilovaném muži s Alzheimerovou chorobou nebo snímek Klient o mladém hereckém páru, který hledá nové bydlení, či Balada o bílé krávě, příběh statečné Miny, která se snaží domoci spravedlnosti. Průřez íránskou kinematografií doplňuje šest silných dokumentů (pouze s anglickými titulky).

Programovým speciálem vyjadřujeme podporu vězněným íránským filmařům.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít