Purpurová vertikála

Uvádíme pro vás pásmo filmů, kterým doprovázíme výstavu Margity Titlové: Purpurová vertikála. Jedna z nejvýraznějších umělkyň 80. let. ještě jako studentka AVU hledala cestu k tématům a výrazu, kterým by se mohla osvobodit od stereotypů tehdejšího režimu. Zaujalo ji konceptuální umění a performance. Zvolila konfrontaci vlastního těla s geometrickými a silovými poli v přírodě a později také v interiéru.

Téma ženské tělesnosti propojuje i filmy, které jsme pro vás v souvislosti s dílem umělkyně vybrali. Tělo mého těla režisérky Violy Ježkové je „pozváním do určitého mentálního prostoru“. Film Tělo v systému představuje pohled profesora Pavla Koláře na tělo a pohyb - pohled v přeneseném, ale i velmi doslovném smyslu. To, že i film může uzdravovat dokládá snímek Terezy Tary Let viny. Režisér „nové české intimity“ Tomasz Wiński natočil film Jiří pes uprchlík o Aničce a Elišce, které bydlí s Jiřím, daňovým poradcem, který si myslí, že je pes. Ve snímku o srbské performerce Návrat domů – Marina Abramović a její děti, vzpomíná umělkyně na svůj komplikovaný vztah k vlasti, rodičům i vlastnímu tělu a rekapituluje, jak překračovala hranice mezi státy i mezi tvůrcem a publikem.

Výstava Margita Titlová: Purpurová vertikála potrvá do 14. května v Domě u Kamenného zvonu v Praze.

Ve spolupráci s

  • GHMP

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít