RIDM: První velká dokumentární cesta směr Kanada!

Poprvé za celou historii DAFilms.cz máme tu čest pozvat vás na výhradně kanadskou filmovou dokumentární podívanou.

Ve spolupráci s významným lokálním dokumentárním festivalem RIDM (Rencontres internationales du documentaire de Montréal) vám v týdnu od pondělí 9. do neděle 15. prosince představujeme nejzajímavější snímky z posledních pěti let festivalového programu, které vám nabídnou ucelený pohled do dokumentárního dění daleko za oceánem!

Festival RIDM vznikl v roce 1998 s vizí představovat silné autorské snímky, které v sobě kloubí výrazný umělecký postoj a obsahovou aktuálnost sociálních a politických témat. Za 15 let své existence se Montréal stal hlavní kanadskou dokumentární metropolí, do níž se sjíždí odborné i laické filmové publikum z celého světa. Nejrozlehlejší provincie Québec je proto již po dvě dekády považována za kolébku té nejlepší domácí dokumentární tvorby. Kromě každoročního festivalového dění, které profesionálům i široké veřejnosti nabízí bohatý filmový program doplněný o sérii masterclass a diskuzí, se RIDM společně s hlavní dokumentární kanadskou organizací DOC Québec **podílí také na budování projektu **Doc Circuit Montréal, prostoru pro rozvoj filmových profesionálních kontaktů a dovedností.

Jedenáctka uváděných snímků zastupuje nejrůznější části festivalové dramaturgie. Výčet ocenění a nominací jednotlivých filmů navíc dokazuje, jak silného hráče představuje kanadský dokument na mezinárodním poli. Krátké snímky reprezentuje lehce komediální Jimbo, vyprávějící příběh velkého přátelství mezi režisérem a hlavním protagonistou Jimmym, duševně nemocným filmovým fanouškem, jenž sní o dráze hollywoodského režiséra. V odlehčeném tónu se nese také snímek Triumph of the Wall s více nežli výstižným podtitulem Life as a work in progress. Film, který měl původně dokumentovat sochařskou uměleckou akci v rozsahu osmi týdnů, se před očima obou tvůrců, umělce i režiséra, mění v nekontrolovatelný boj s vlastními předsevzetími trvající osm let. Poetiku a lyriku dokumentárního pohledu představují dva nejvýše oceňované snímky z nabídky – Journey‘s End a The Patron Saints. Oba dva dokumenty vplouvají do mikrokosmu světa stáří, které je řízeno specifickým rytmem pomalu plynoucího času i odlišnými hodnotami, na jejichž pozadí vyvstává v plné síle paradoxní obsese dnešní společnosti mládím a kultem dokonalé krásy. Snímky se objevily v soutěžním výběru nejprestižnějších světových festivalů, jakými jsou německé Berlinale, TIFF Toronto či IFF Rotterdam.

Všech jedenáct snímků můžete zhlédnout na DAFilms.cz po dobu jednoho týdne od 9. do 15. prosince zdarma. Bon voyage!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít