Konec bedekrů, ať žijí filmové mapy!

"Každá ulice má svůj příběh. Ne každá má svůj film…,“ tvrdí filmový projekt My Street Films, a jak je vidno, obyvatelé britského Londýna i české Prahy mu dávají za pravdu. Jsou to totiž právě oni, kteří se chopili filmových kamer, fotoaparátů a mobilních telefonů, aby svoje ulice a jejich příběhy představili celému světu. Seznamte se s jejich nejlepšími snímky i vy! Sledujte výběr nejvydařenějších britských a českých My Street dokumentů od pondělí 1. do neděle 7. září na DAFilms.cz zdarma!

Projekt My Street Films vznikl v Londýně pod vedením ředitele filmového festivalu Open City Docs Fest, Michaela Stewarta, v roce 2011 a prostřednictvím portálu DAFilms.cz si v letošním roce poprvé našel cestu za hranice Velké Británie. Filmová horečka, která zaplavila celý Londýn, dorazila v polovině května 2014 také do pražských ulic. „My Street Films je něco jako občanská žurnalistika,” vysvětluje zakladatel projektu Michael Stewart. „Jde v ní o prozkoumávání hranic dokumentu, které se neustále posouvají.” Česká iniciátorka projektu, Diana Tabakov z týmu DAFilms.cz, oceňuje na filmové mapě hlavně její vzdělávací potenciál: “Projekt zajímavým způsobem propojuje oblasti filmového vzdělávání a občanského života. A protože je webová stránka My Street Films především mapou, na kterou lidé postupně přidávají krátké filmy, vzniká tak jedinečná možnost, jak netradičně prezentovat Českou republiku v zahraničí.”

Podařilo se ale skutečně přesvědčit filmové amatéry, nadšené lokální patrioty i profesionální filmaře, aby prostřednictvím krátkých dokumentů vyprávěli o místech, které je fascinují, inspirují a překvapují? Přesvědčte se sami v britsko-českém výběru osmi My Street snímků!

Pětice anglických My Street zástupců před diváky otevírá zcela nový Londýn, očima turisty dosud neviděný. Čilý ruch brixtonského trhu, který ve snímku NICHE IN THE MARKET (MEZERA NA TRHU) okouzlil porotu a vysloužil si ocenění vítěze pro rok 2013, či výjimečná perspektiva bezdomovce, jenž provází londýnským podzemím, odkrývají netušené vrstvy a nálady města nad Temží. Experimentální montáž, sestavená z více než 5 000 fotografií GROSVENOR TERRACE, vytváří intimní portrét každodenního života jejich autora, stejně tak jako vítězný snímek roku 2014, FEEDING THE VOID (NASYTIT PRÁZDNOTU), do hloubky odhaluje komplikovanost role moderní dokonalé ženy.

Česká verze My Street Films interaktivní mapu navíc obohatila o spolupráci s profesionálními režiséry, kteří se stali odbornými tutory pro vybrané snímky začínajících autorů. Pro jaká témata se rozhodli a jaké formy filmového vyprávění zvolili? Experimentální notu hned u vzniku projektu naladil talentovaný režisér Petr Hátle, vítěz prozatím posledního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, a úspěšně v ní poeticky laděnými obrazy pokračoval další zástupce mladší generace českých dokumentaristů Ivo Bystřičan. Multikulturní hříčku v parafrázi na českou národní hymnu DOMOV MŮJ na pražskou mapu přidal oblíbený režisér Bohdan Bláhovec, zatímco kontroverzní zkázu jedné z nejnákladnějších staveb socialistické éry, HOTELU PRAHA, zachytila ve stejnojmenném snímku občansky angažovaná dokumentaristka Linda Kallistová Jablonská.

Najděte si mezi výběrem 8 My Street snímků pro vás ten nejinspirativnější příběh a zašlete ho svým přátelům. Najděte v sobě odvahu vyprávět příběh právě té vaší ulice a přispějte na jednu z filmových map. Objevujte a prostřednictvím My Street dokumentů cestujte od pondělí 1. září do neděle 7. září na DAFilms.cz zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít