Dokumentární vesmírná odysea

Bylo vždy vaším tajným přáním podívat se do vesmíru, anebo vás spíše zajímalo, jak se žije těm, pro které zákony zemské tíže uvnitř vesmírných raketoplánů neplatí? Ať je vaše touha hnána překročením hranic imaginace či čistou zvědavostí, pod vedením DAFilms.cz vám nabízíme na celý jeden týden od pondělí 24. do neděle 30. listopadu bezplatné dokumentární vesmírné putování!

Nekonečný, strhující a fascinující; takový je vesmír v našich představách. Jaký se však jeví pohledem dokumentární kamery? Vstupte s námi do stavu beztíže a nechte se unášet minutami téměř desítky snímků, které vám představí různé aspekty objevování vesmírných dálek - život astronautů, inspiraci vesmírem v současném umění a literatuře i dopady vesmírného výzkumu na civilizaci a promýšlení její budoucnosti.

Právě kontrast mezi životem "vesmírných jezdců", astronautů, a těch, kteří je ze zemské krajiny sledují, stojí v centru filmového vyprávění známého švýcarského režiséra Christiana Freie SPACE TOURISTS. Zatímco se stateční mužové a ženy pouští do vesmírných dobrodružství, čekají na zemi na odpadlé části jejich strojů kazašští sběrači kovů. Specifický svět astronautů, kteří osobně prožívají cesty, o nichž civilizace snila po staletí, zkoumá německý celovečerní snímek I AM IN SPACE, jenž prostřednictvím rozhovorů odhaluje jednotlivé příběhy osob zhmotňujících vizi i úsilí celé společnosti.

Abstraktní rovinu úvah o povaze vztahu mezi exaktní vědou, jež řídí vesmírný výzkum, a tradičními náboženskými představami o světě a jeho vzniku, si volí dokument BITEVNÍ POLE TITAN. **Stojí vůči sobě věda a náboženství vždy v opozici, anebo se dokážou vzájemně obohatit? ** Vícevrstevnatý přístup vyprávění je vlastní také metaforickému snímku HOUBA českého režiséra Víta Janečka. Zajímalo by vás, jak lze na struktuře houby vysvětlit fungování lidské civilizace? Sledujte dokument až do neděle zdarma!

Sérii celovečerních snímků doplňuje také několik kratších, žánrově rozmanitých dokumentů. Krátký experimentální snímek NIGHT SWEAT staví na napětí zobrazování exaktních vědeckých reprezentací prostřednictvím analogových obrazů. Experiment, ale ten fyzikální, tvoří hlavní dějovou linku filmu RANDOM PRINCIPLE, jenž poukazuje na význam anomálie ve vědě. S přesahem do sci-fi literatury pak týdenní dokumentární vesmírný výlet uzavírá krátká filmová povídka BLACK SUN.

**Zbavte se zemských otěží a nechte se na DAFilms.cz unášet vesmírnými dokumenty od 24. do 30. listopadu zdarma! **

Vybrané filmy

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.