Island: V zemi ideálů a vulkánů

Míhají se na vašem počítačovém šetřiči obrázky dýmajících islandských sopek? Je vaším celoživotním snem vydat se do geotermálních království uprostřed nedotčené přírody? Patříte mezi věrné fanoušky křehkých zvuků současné islandské hudby? Poznávejte po dva týdny s DAFilms.cz svébytnost islandské krajiny i kultury, která již mnohokrát prokázala, že „na velikosti nezáleží“. Vydejte se po stopách islandského dokumentu od 8. do 21. června zdarma!

Na jakou realitu narážejí představy o romantice života pod úpatím vulkánů v jedné z nejbohatších zemí současnosti, ukazuje dvojice snímků ASH a ICELAND YEAR ZERO. Pod více než příznačným názvem ASH (Popel) sleduje dokument režiséra Herberta Sveinbjornssona příběh tří islandských rodin, které se v dubnu roku 2010 ocitly hned dvakrát v přímém ohrožení vulkánem Eyjafjallajökull. Život, jenž těžil z těsné symbiózy s přírodou, se během několika dní stal noční můrou, v níž právě příroda mohla sebrat lidem vše, co měli, včetně životů samých. K dramatické proměně, avšak ve společenské krajině, se obrací také snímek ICELAND YEAR ZERO. Ten se navrací do roku 2008, ve kterém jednu z nejvíce prosperujících zemí světa zasáhla ekonomická krize vedoucí ke kolapsu bankovního systému. Jak se k ní malý národ s nevídanou regenerační silou postavil? A jak se staví ke snům přistěhovalců, kteří se rozhodli do zaslíbené země vydat? Sledujte v dokumentu HOUSE OF HOPE.

Výrazné osobní příběhy nechává zaznít dvojice snímků SALÓME a GRANDMA LO-FI. Dokumentární prvotina režisérky Yrsy Rocy Fannberg SALÓME, která je zároveň prvním islandským filmem odnášejícím si titul Best Nordic Documentary Award, přenáší diváka do složité situace setkání matky a dcery po letech odloučení. Z dcery, režisérky dokumentu, se stala práci odevzdaná filmařka snažící se zachytit osobnost matky, nemocné, ale stále aktivní výtvarné umělkyně. A tak zatímco se propracováváme k náznakům komplikovaného vztahu obou žen, rozprostírá se před námi širší téma vztahu autora za kamerou a toho, jenž se ocitá před ní. Výjimečnou osobnost před kameru staví také trojice muzikantů a debutujících režisérů ve snímku GRANDMA LO-FI. Ti zachycují práci hudebnice Sigridur Nielsdottir, jež své první písně začala skládat v sedmdesáti letech uprostřed obývacího pokoje a která se v průběhu osmi let, během níž ji dokument sleduje, stala kultovní osobností mladé islandské generace.

Na silném spojení s uměleckou tvorbou staví také dva snímky autorské dvojice Markuse Thora Andressona a Ragnheidur Gestsdottir, obracející se především k islandské výtvarné scéně. V rozsahu dvou let na ní prostřednictvím snímku STEYPA sledují sedm mladých umělců hledajících své místo uprostřed kulturně bobtnajícího Reykjavíku i širší společnosti. Druhý uváděný snímek TIME AND TIME AND AGAIN pak věnují světově známému islandskému konceptuálnímu tvůrci Hreinnovi Fridfinnssonovi.

Nechte své oči doširoka otevřené a čerpejte inspiraci z jedinečného světa divoké přírody a společenských ideálů. Cestujte krajinou islandského dokumentu zdarma od 8. do 21. června!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít