Studentské filmové léto

K letním měsícům neodmyslitelně patří cestování a studentské prázdniny. S DAFilms.cz můžete nyní spojit obojí v jedno a cestovat po prestižních filmových školách! Po oba letní měsíce pro vás chystáme přehlídku mladých dokumentárních talentů z Evropy, Latinské i Severní Ameriky. Bedlivě nás proto sledujte a na velkou letní dokumentární cestu se nalaďte výběrem více než desítky úspěšných studentských snímků známých i začínajících autorů. Studentské filmové léto startuje v týdnu od 6. do 12. července na DAFilms.cz zdarma!

Co vše musí mladý filmový tvůrce umět, aby se jeho jméno objevilo v katalozích předních filmových festivalů? Otázka, na kterou vám každý filmový profesionál dá odlišnou odpověď a kterou se na filmových školách snaží rozlousknout nejeden pedagog. Představujeme vám více než deset snímků, jejichž autoři dokázali této "tajné receptury" dosáhnout a které jejich studentské filmy posunuly do vysněné extraligy profesionálních režisérů.

O tom, jak klíčovým zlomem může být pro budoucí kariéru závěrečný studentský film, svědčí příklad světově respektovaného kanadského režiséra Petera Mettlera. Snímek SCISSERE, jímž Mettler uzavřel svá filmová studia v roce 1982, již plně odkazuje k jeho výjimečně citlivému a experimentálnímu přístupu k filmovým obrazům. Příběh psychiatrického pacienta, jenž poprvé opouští zdi léčebny a vtěluje se do myslí okolních postav, si po své premiéře odnesl prestižní cenu Normana McLarena.

V evropském kontextu známý český režisér Filip Remunda upoutal svým středometrážním debutem OBEC B. pozornost filmových kritiků v roce 2002. Freska ze života vesnice, jejíž středobod představuje účast lokálního fotbalového týmu ve sportovní extralize, si díky své hořce komediální povaze odnesla mnohé festivalové ceny diváků i ocenění z Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

O zásadním úspěchu studentského snímku lze také rozhodně mluvit v případě slovenského režiséra Mira Rema. Ten si za svůj filmový debut ARSY-VERSY odnesl přes 30 zahraničních ocenění, včetně ceny za nejlepší krátký snímek na italském Festivalu Dei Popoli nebo na kanadském filmovém klání Hot Docs. Důvod je zřejmý: citlivé, vizuálně poutavé vyprávění nabízí divákovi vhled do křehkého a originálního mikrokosmu mladého muže, jehož svět se otočil vzhůru nohama, aby mohl zkoumat ty, kteří jsou mu nejblíže - netopýry.

Ani experimentální tvorba však nezůstává studentským filmům cizí. V žánru experimentu z přehledu vyčnívá snímek české filmové teoretičky a filmařky Andrey Slovákové OBLAKA, meditace propojující procesy tvorby mraků s postupy myšlení a výtvarné tvorby, a rodinná paměťová hra TUNEDAKO SAMA MAKK zachycená švýcarskou režisérkou Mathilde Manderscheid na super 8 kameru. První letní výlet za studentskou tvorbou pak uzavírají společensky a kriticky laděné snímky – dokument ALDA originální slovenské autorky Viery Čákanyové věnovaný sledování života pacienta s Alzheimerovou chorobou a snímek VLÁDNOUT, PRACOVAT, VYDĚLÁVAT, MODLIT SE, HROUTIT SE bývalého studenta pražské FAMU Andrana Abramjana listující v kapitolách zániku současné společnosti perspektivou dávných civilizací.

Vpusťte studentské filmové léto na své obrazovky a v týdnu od 6. června 2015 s námi odstartujte dokumentární přehlídku mladých talentů!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít