FAMU, nejdůležitější česká filmová škola, se představuje svými dokumentárními filmy. Kam směřují režiséři, které lze považovat za budoucnost českého dokumentu? Podívejte se na kolekci filmů zdarma.
FAMU, tedy celým jménem Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění, byla založena v roce 1946. Na přelomu 50. a 60. let se FAMU stala líhní filmařů české nové vlny, která znamenala doposud nejvýraznější český přínos světové kinematografii. O českém porevolučním filmu pak převažuje názor, že jeho dokumentární větev převyšuje kvalitou hraný film, a to nejen na FAMU. Přesvědčte se o úrovni současné české dokumentární kinematografie sami. Přinášíme vám výběr 14 dokumentárních filmů právě z pražské filmové školy. Sledovat je můžete od pondělí 17. do neděle 30. srpna zdarma na našem webu.
Celovečerní dokumentární film DÁL NIC režiséra Ivo Bystřičana se vydává po trase skandálního úseku dálnice D8 přes chráněnou krajinu Českého středohoří, který se ani po mnoha letech výstavby nedaří zprovoznit. Snímek se zabývá tím, jak vznikající D8 odkrývá bizarní rozkol ve společnosti.
Tradice, dobrá záliba, nebo bohapusté zabíjení? Dokumentární esej LOVU ZDAR představuje svéráznou trojici mužů, kterou spojuje vášeň pro lov a myslivost. Režisér Jaroslav Kratochvíl dává protagonistům s vtipným nadhledem prostor k prezentaci toho, co podle nich k myslivosti neodmyslitelně patří.
V partnerském vztahu je někdy lehké ztratit sama sebe a přestat si věřit, říká filmem AŽ ZAPADNE SLUNCE jeho autorka Natálie Císařovská. Ve svém snímku se zabývá otázkou svobody, identity a seberealizace v partnerském vztahu. S humorem a poetikou řeší vážné věci.
Několik filmů z našeho výběru spadá mezi portréty. BLACKFOOT je portrét „profesionálního asociála“ Jiřího Blackfoota Šerého, tanečníka souboru Vyžvejklá Bambule. Natočil ho Jan Kačena. Pro portrétní žánr se rozhodla i Pavla Sobotová. Její DÍTĚ PRAVÉ LÁSKY je portrét bezdětné čtyřicátnice, která upustila od hledání celoživotního partnera ve prospěch dárců spermatu. A na hrdinku, která hledá začátek nové cesty, se zaměřil i Jan Rendl filmem SOFIE. Titulní představitelka kdysi patřila mezi femmes fatales české drogové scény, špatně se vdala a teď hledá způsob, jak restartovat svůj život.
„V jedné vesnické zahradě jsem našla staršího muže, který vrtal dírky do šnečích ulit,“ říká Adéla Komrzýová o vzniku filmu MORATORIUM VONDREJS. V portrétu spoluzakladatele genového inženýrství zkoumá hranice manipulace v genetice i v životě. Druhý film téže autorky expresivní kamerou přibližuje temné i absurdní výjevy z paměti člověka žijícího s obrnou i jeho kontakt s lékaři. Jmenuje se CO TĚ NEZABIJE, TO TĚ OBRNÍ.
Na hranici (rodinného) portrétu, sestaveného především ze soukromých videodeníků, se ocitá s filmem RODINNÉ ZÁLEŽITOSTI i Jakub Wagner. Jaká témata, spory a příběhy si s sebou nese jedna umělecky založená rodina?
Film Martiny Malinové NĚKOLIK LET zachycuje donkichotský boj Miroslava Brože za zlepšení situace Romů v Česku na sebe bere podobu manifestace za likvidaci prasečí farmy.
Krátký film SVĚTLÍK je zamyšlením nad soukromím a sousedstvím. Je správné zasahovat do soukromí někomu, kdo o to nestojí?, ptá se filmem Alžběta Kovandová. A ĎAKUJEM TI MELÓNIK Barbory Chalupové je patnáctiminutovou filmovou úvahou na téma usilování, ego a životní potřeby.
Vyberte si své české naděje a podívejte se na jejich filmy. Do 30. srpna zcela zdarma.
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.