Sny, sport, uhlí a mnohem víc

Od 1. do 14. února vám na DAFilms.cz zdarma nabízíme kolekci filmů, které vyhledávají kontrasty a nabízejí unikátní vizuální perspektivu a pohled na naši současnost a nedávnou minulost. Jde o výběr, který se pohybuje na inspirativním pomezí dokumentárních snímků, esejů a experimentu z loňského ročníku prestižního festivalu v Rotterdamu. Výběr obsahuje krátké i dlouhometrážní filmy. Podívejte se na ně do 14. února zadarmo.

White Coal Georga Tillera je dvoudílná filmová báseň o světě uhlí. Industriální snímek o dvou druzích práce: socialistické a kapitalistické. Poetické zkoumání lidského vztahu k půdě a Zemi. Neobyčejná cesta z Polska na Tchaj-wan, která nás vede k zamyšlení, pozorování a snění.

Ve snímku Up to the Sky and Much Much More vypráví Barbara Meter o osudech svého otce Leo Metera prostřednictvím strhujících diapozitivů, fotografií a dopisů, které jí otec posílal po zatčení Gestapem a deportaci na východní frontu. Film podává nádherné a hluboké svědectví o životě jedinečného muže.

Dva protagonisté jsou v telefonickém kontaktu, a přesto žijí ve vizuálně naprosto odlišných vesmírech. Jeden je pilotem dronu, druhý pracuje v kanceláři. Bertrand Flanet ve snímku Unmanned Distances ilustruje, jak technologický pokrok mění lidskou perspektivu: lidé mohou sdílet stejnou realitu, a přesto vnímat úplně jiné věci.

Snímek Myšlenky v řádcích obsahuje 1853 fotografií z výstavy Hanne Darboven The Order of Time and Things v Madridu. Fotografie a hudba pulzují v rytmu sestříhaném podle autorčiny hudební skladby Rekviem, opus 22, svazek 61.

Gerco de Ruijter ve filmu Playground pracuje s fotografiemi z Google Earth. Americký fotbal je podle něj bojem mezi přírodou a kulturou, přírodním a umělým trávníkem. Film je rámován rozměry hřiště amerického fotbalu, které má 110 metrů na délku a necelých 50 metrů na šířku.

Tenhle film si pusťte pěkně zblízka a pořádně nahlas! Snímek Crowds, jehož autory jsou Michel Banabila a Geert Mul, zachycuje podstatu davové mentality, divokosti a extáze; niterného vzrušení, které se dostaví, když jste součástí většího celku.

Quantum je strhující hrou světla a zvuku mezi nocí a dnem. Snímek zaostřený na italskou horskou vesničku přináší na světlo dosud skryté činnosti. Umělecká skupina Flatform vytváří experimentální filmy a multikanálové videoinstalace, které zkoumají iluzorní povahu zobrazování a vyprávění.

V deníkovém filmu Jsem špion reflektujícím archivy, dohled a utváření dějin si Sarah Wood klade následující otázku: “Vynalezli jsme film a žijeme v době, kdy můžeme cestovat a vidět toho více než kdykoli dřív. Proč jsme tedy tak ostražití a máme sklon k performativnosti? Úryvek z komentáře z experimentálního snímku Sarah Wood naleznete online na DOKrevue.

Snímek Bailu Dream vypráví o vesnici Bailu v čínské provincii Sečuán, kterou v roce 2008 zničilo zemětřesení. Čínská vláda na jejím místě vystavěla francouzskou vesnici, kde můžete snít o slunném životě ve Francii. Během filmového natáčení sledujeme pokyny Nicolase Boona vydávané zpoza kamery, která proplouvá mezi šťastnými komparsisty a barevnými fasádami.

Ve snímku Cábala Caníbal pracuje filmař (a kritik) Daniel V. Villamediana s rodinnou historií a odhaluje skryté vzpomínky na kabalu ve Španělsku. Prostřednictvím současných záběrů, archivních a nalezených materiálů, filmu, literatury a starých hebrejských textů vytváří nový filmový jazyk a vynáší tak na světlo kulturní historii.

Vybrané filmy

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.