"Proč jsme?": Karel Vachek a film týdne

"Proč jsme?" Otázka, která ve své krátkosti a výstižnosti ukrývá bezbřehost možných odpovědí. Právě po jejich možných náznacích a pohledech na smysl a význam lidské existence pátrá ve svém posledním eseji TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID klasik českého filmu Karel Vachek. Sledujte snímek, který vás transportuje do transcendentálních rovin lidského bytí, v týdnu od 11. do 17. dubna zdarma!

Režisér Karel Vachek představuje jednu z nejdůležitějších osobností českého dokumentárního filmu již od druhé poloviny minulého století. Tvůrce, jehož studentská léta i současné pedagogické působení je neodmyslitelně spjato s mezinárodně uznávanou pražskou Filmovou akademií múzických umění (FAMU), konfrontuje diváky svých filmů s nelehkými společenskými, politickými a filozofickými otázkami, v nichž jsou nuceni k reflexi své osobní i kulturní identity. Pro Vachka je příznačný smysl pro humor, který nazývá vnitřním smíchem. S pomocí překvapivé montáže spojuje zdánlivě nespojitelné výjevy a vytváří tak nové významy a interpretace událostí. Za svůj nejznámější snímek Spřízněni volbou zachycující Pražské jaro 1968 získal Zlatou kameru na Berlinale. Nejnovější Tmář, který nyní vstupuje do VoD distribuce, měl mezinárodní premiéru v soutěži na kodaňském festivalu CPH:DOX a z jihlavského festivalu si odvezl cenu FNE Prix pro nejlepší koprodukci ze zemí střední a východní Evropy. Z mnoha retrospektiv jmenujme tu v National Gallery of Art ve Washingtonu.

Režisér, který z politických důvodů nemohl své snímky prezentovat ani točit během dlouhých tří dekád komunistické vlády v Československu, se ve svém prozatím posledním díle TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID pozastavuje nad všudypřítomnou otázkou po vzniku lidské existence. Její šíři a hloubce, v níž se člověk lehce ztratí či se jí zalekne, se staví čelem a prostřednictvím rozhovorů se zástupci nejrůznějších náboženských a myšlenkových směrů nabízí koláž pohledů na to, jakým způsobem se lidé snaží svůj život osvětlit. Ezoterie, mysticizmus, náboženství, sektářství, mimozemské civilizace – ke všem náhledům, s nimiž se autor setkává, přistupuje s respektem a bez opovržení. Přestože sám zastává ateistické hledisko, vyzývá ke společné diskuzi, která nabízí mnoho surreálně podbarvených, bizarních momentů. Zároveň však neustává ve své analýze, když rozmach ezoterických a mystických vyprávění v životě moderního člověka propojuje s fenomény současné společnosti, jakými jsou všudypřítomný reklamní a politický spektákl i výrazný vliv kapitalizmu.

"Při sledování Tmáře máte pocit, že cestujete mozkem atomového fyzika, který má zálibu v teologii a vy sami navíc v psychedelických drogách. Film vypráví o mimozemšťanech, které žijí mezi námi na Zemi. Nic míň neočekávejte. Vachkova práce však u dokumentární verze Akta X nezůstává. Proniká také do našich rafinovaných způsobů, kterými si upravujeme svět tak, aby nám poskytoval nějaký smysl. V tom se setkává osobní víra s církevními institucemi a vlastně vším, co je na samém okraji našeho vědění. A tak odýmkovaný Karel Vachek vyzbrojený kvantovou mechanikou, náboženskými texty a filozofickými myšlenkami zázračně balancuje na ochablém laně visícím nad propastí lidské existence. Na své pouti se postupně setkává s Barackem Obamou, papežem, záhadologem Erichem von Dänikenem a biologem, který byl napaden neviditelným smrtícím mongolským hadem! Tmář se svou délkou a tématem vyrovnává mistrovskému dílu Petera Mettlera Hazard, bohové a LSD, ale Vachkův humor, šílené nápady a osobitý pohled na svět propůjčují dílu navíc takovou energii, že jej můžeme srovnávat i s filmy Československé nové vlny nebo Makavejevovými Mysterii organismu. Magický a tajuplný zážitek, který nemá obdoby," napsali o filmu pořadatelé docalliančního festivalu CPH:DOX.

Prozkoumávejte nepoznané a nepoznatelné od 11. do 17. dubna na DAFilms.cz. Sledujte snímek týdne TMÁŘ A JEHO ROD ANEB SLZAVÉ ÚDOLÍ PYRAMID zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít