Česká dokumentární radost

Seznamte se s výběrem nejlepších českých dokumentárních snímků, které se v posledních dvou letech ucházely o titul vítěze domácí soutěže „Česká radost“ na jednom z docalliančních festivalů – MFDF Ji.hlava. Tuto filmovou radost si nyní můžete užít přímo online a společně s DAFilms.cz tak oslavit jubilejní dvacáté narozeniny jihlavské přehlídky. Sledujte stálice i vycházející hvězdy českého dokumentu od 20. června do 3. července zdarma na našem portálu!

Studenty založený festival, který se během dvou desítek let proměnil v nejvýznamnější dokumentární přehlídku střední a východní Evropy – takový je příběh MFDF Ji.hlava, jednoho ze zakládajících členů festivalové platformy Doc Alliance. Díky své pozici ve středu Evropy představuje jihlavský festival jedinečný komunikační uzel propojující západ a východ nejen z hlediska filmové produkce, ale i aktuálních společenských témat a palčivých problémů. Festival proslulý svou živelnou atmosférou, v níž se mladé publikum přirozeně mísí s filmovými profesionály a neúnavně diskutuje s dokumentárními tvůrci, přiváží do České republiky nejznámější zástupce dokumentární kinematografie. Jen v uplynulých dvou letech to byli například režiséři Peter Tscherkassky, Kidlat Tahimik či Godfrey Reggio, jejichž filmové masterclasses vám DAFilms.cz nabízí zdarma.

Kromě bohatého filmového programu však MFDF Ji.hlava nabízí i tolik potřebné místo pro setkávání filmových profesionálů. V rámci projektu Emerging Producers již po dobu pěti let systematicky vyhledává nové talenty z oblasti produkce, prostřednictvím platformy Festival Identity nabízí výměnu zkušeností s vedením festivalu a ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu rozvíjí pod hlavičkou projektu East Silver Market unikátní trh pro dokumenty ze střední a východní Evropy.

Již nyní v létě – jen pár měsíců před podzimním zahájením jubilejního 20. ročníku, který proběhne od 25. do 30. října 2016 – máte jedinečnou možnost nasát festivalovou atmosféru a užít si přehlídku nejlepších českých snímků z let 2014 a 2015.

Studentka FAMU a čerstvá držitelka Ceny Pavla Kouteckého Kristýna Bartošová se ve své dokumentární road movie NEBEZPEČNÝ SVĚT RAJKA DOLEČKA vydává pátrat v bosenské historii své rodiny, jež úzce souvisí i s tragickým masakrem v Srebrenici. Tuto událost pak konfrontuje s přítelem bývalého velitele srbských vojsk Ratka Mladiće, populárním českým lékařem Rajko Dolečkem. Film, který je postaven na postupném a problematickém sbližování mladé autorky s hlavním hrdinou, byl na MFDF Ji.hlava oceněn zvláštní cenou poroty pro filmové debuty. Zvláštní ocenění si v uplynulém roce vysloužil také snímek OCELOVÉ SLZY ANEB CESTA VLADIMÍRA STEHLÍKA ZA LUBOMÍREM KRYSTLÍKEM, jenž dává nahlédnout do budování privátní podnikatelské sféry v mladé demokratické republice 90. let.

Důležité slovo je na festivalu ponecháno také divákům, kteří v roce 2014 jako nejvydařenější festivalový snímek vybrali citlivě natočený portrét mladého pedofilního muže DANIELŮV SVĚT. V loňském roce pak publikum ocenilo filmovou sondu do života jednoho z předních českých politiků a podnikatelů Andreje Babiše, MATRIX AB, jehož režie se ujal známý domácí tvůrce Vít Klusák.

Kromě snímků oceněných diváky či festivalovou porotou však v programu můžete narazit i na držitele dalších českých filmových cen. Uniknout by vám neměl například film OPŘI ŽEBŘÍK O NEBE letošní držitelky Českého lva Jany Ševčíkové o konfrontaci víry s osudy společenských vyděděnců či kritiky vyzdvihovaný dokumentární cyklus GOTTLAND pojednávající o české národní povaze očima generace nejmladších domácích tvůrců.

Udělejte si českou dokumentární radost a užijte si oslavy dvaceti let MFDF Ji.hlava na DAFilms.cz již v létě!

Většinu snímků v programu nabízíme ke zhlédnutí zdarma. Některé z filmů jsou na základě domluvy s producenty zpoplatněny drobným poplatkem 1.99 euro.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít