Zažij Visegrád!

Cílem Visegrádského filmového festivalu je seznámit diváky v Irsku s existencí Visegrádu. Že jde o filmařsky plodnou lokalitu dokazují i snímky, které na DAFilms.cz nabízíme až do 9. 10. ke streamování zdarma!

Užít si tak můžete experimentální dokument Remembering 90 Barbory Berezňákové, který pomocí vizuálních obrazů přibližuje atmosféru slovenské společnosti před dvaceti lety. Autorka materiály k němu sbírala systematicky od roku 2012: "Jde o kolekci mikrosituací zachycených formou krátkých videí s cílem vytvořit nový kontext," vysvětluje režisérka Berezňáková. Vzhledem k tomu, že videoart patří k jedné z nejprotežovanějších forem současného umění, snímek nadchne nejednoho artového fanouška.

I další globálně dostupný dokument Homo Ciris slovenské režisérky Jany Minárikové překračuje svým svěžím pohledem na věc "visegrádské" teritorium. Jedná se o stylizovaný portrét, jenž osloví – nejen – všechny, kteří "mají své sny". Příběh prodavače zaměstnaného v akvaristice milujícího rybičky natolik, že touží stát se jednou z nich, má... na kontě i ocenění za kameru.

Dostupný pouze pro diváky v Irsku je pak divácky oblíbený snímek Mallory mezinárodně uznávané české režisérky Heleny Třeštíkové, zachycující časosběrnou formou - úspěšný - boj se závislostí. Na filmovém festivalu v Karlových Varech zaujal letos natočený 5 October Martina Kollára, plný senzitivity bez patosu. A do třetice všeho dobrého do Irska - i polský snímek Call Me Marianne Karoliny Bielawské sonduje hutnější téma: změnu pohlaví.

Těžko říct, zda Irové nebudou mít dojem, že se ve Visegrádu točí pouze zpytující portréty. Díky VFF však nyní už ví, že tu vznikají kvalitní dokumenty. A hlavně mají představu o tom, "kde je sakra ten Visegrád".

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít