Ji.hlavský manifest (1997-2016)

Pod tímto názvem nabízíme od 24. října do 6. listopadu na DAFilms.cz přehlídku dokumentárních esejí uvedených na MFDF Ji.hlava. Nenechte si ujít ty největší festivalové perly uplynulých dvaceti let!

Jelikož se festival koná v Čechách, nepřekvapuje silné zastoupení snímků domácí provenience. Ne početně, ale kvalitou. Nejstarší z dokumentů Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství režiséra Karla Vachka jako by znovu nabýval na aktuálnosti. Složitá koláž s filozoficko-sociologickou hloubkou zachycuje situaci v Československu před volbami 1990. Jednu z hlavních rolí tak "hraje" i Václav Havel. Služebně druhým nejstarším dokumentárním filmem Ji.hlavského manifestu je Houba Víta Janečka. Sbírání hub je českým národním sportem a tak nepřekvapuje, že autor pojal tyto lesní plodiny jako vykladače vesmíru. Dokumentarista Radek Tůma (1976), který rád experimentuje s formou a hranicí mezi dokumentem a fikcí, pak završuje trojici českých dokumentů experimentálním barokním westernem Plani di giardini ideali.

Pestrá je samozřejmě i přehlídka zahraničních dokumentárních filmů Ji.hlavského manifestu a diváci si díky ní mohou rozšířit obzory jak v oblasti uměleckého vnímání, tak geografické. Dokumentární film Chuť kumysu Belgičana Xaviera Christiaense je niterná empatická pouť Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Stockholmská umělecká dvojice Lars Bergström (1962) a Mats Bigert (1965) zabodovala na MFDF Ji.hlava přesně před deseti lety se stylizovaným imaginativním filmem Poslední večeře, v němž se dokumentární materiál týkající se trestu smrti spojuje s důslednou stylizací, ikonickou instalací a animací.

Ze Severní Ameriky pak "pochází" snímek Fascinace Mikea Hoolbooma, vycházející z archivního materiálu a autorských obrazů Colina Campbella (1942–2001), jednoho z nejvýraznějších kanadských videoumělců. Na stejném kontinentu vznikl i Dotek Shelly Silver - jde o subjektivní filmovou esej upozorňující na konstruovanost každého uměleckého díla.

Dámy a pánové, vysoká škola uměleckého dokumentu právě začíná!

Vybrané filmy

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.