Všichni jsou už v Mexiku – jdete taky?

Evropa se na konci osmdesátých let rozhodla, že všechny zdi a drátěné ploty nemají smysl. O téměř třicet let později se k nim začíná vracet. A nejen ona. Donald Trump je posedlý stavbou superdrahé zdi na hranicích mezi USA a Mexikem. Jak vlastně vypadá život v této zemi? Zjistěte díky našemu eventu!

Středoamerický stát rozhodně není zemí, jejíž vnímání lze zjednodušit na kaktusy, tequilu a pončo s kloboukem. Vzniká zde také řada kvalitních – a dokonce dokumentárních – filmů! Díky nim si můžete udělat přehled o tom, jak vlastně vypadají velké rozdíly mezi venkovem (Summer of Goliath) a městem (Megacities) v praxi. Obecnou charakteristiku této země aztéckých pyramid a býčích zápasů mistrně vystihl Mike Hoolboom v oceněném snímku Mexiko. Byť byl natočen před čtvrtstoletím jako sumarizující poznávací příručka, je v mnohém stále aktuální. Stejně jako velmi palčivé problémy Mexika s narkomafií. Jejich děsivou tvář odhaluje přímo u zdroje Gianfranco Rosi v rozhovoru s univerzitně vzdělaným nájemným vrahem a bývalým policistou proškoleným u FBI El Sicariem. Pokud máte rádi snímky Pedra Almodóvara (v nichž se poměrně často vyskytují transsexuálové), díky snímku Disrupted nabudete dojmu, že byly natočeny podle reálné předlohy. Život na okraji (a ještě větším okraji) společnosti pak s poutavou empatií zachycují filmy The Tightrope a He Whose Face Gives No Light. Hoolboomův klenot Mexiko nabízíme dokonce zdarma!

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Členové Doc Alliance

Doc Alliance je tvůrčí partnerství 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu. Naším cílem je prosazování žánru dokumentárního filmu, podpora jeho rozmanitosti a propagace kvalitních autorských dokumentárních snímků.