Umění určovat trendy

Největší filmová událost Skandinávského poloostrova nabírá na otáčkách. Kola svého výjimečného filmového a veřejného programu právě roztočil dánský festival CPH:DOX, jenž od roku 2003 udává trendy nejenom v oblasti dokumentárního filmu, ale i společenského dění. S jakými novinkami přichází letošní 11. ročník?

Největší filmová událost Skandinávského poloostrova nabírá na otáčkách. Kola svého výjimečného filmového a veřejného programu právě roztočil dánský festival CPH:DOX, jenž od roku 2003 udává trendy nejenom v oblasti dokumentárního filmu, ale i společenského dění. S jakými novinkami přichází letošní 11. ročník?

Všudypřítomné technologie, rozsáhlý digitální svět, pohlcující virtuální realita, nekonvenční robotika. Společnost, o níž jsme před lety četli ve sci-fi magazínech, se stává naší každodenní realitou a vstupuje do všech oblastí lidského života. Nevynechává ani filmový a umělecký svět, pro které se stává zdrojem inspirace, obav i fascinace. A právě toho si všímá rozsáhlý program již 11. ročníku nejvýznamnějšího skandinávského festivalu CPH:DOX, jenž otevírá dánskou metropoli dokumentárním fanouškům z celého světa od 6. do 16. listopadu.

Festival, jehož vlajkovou lodí se stala schopnost sledovat a určovat společenské i umělecké trendy, se ve svém programu ohlíží do minulosti pouze sporadicky. Pokud ano, pak právě proto, aby nám pověděl více o vlastní současnosti i napjatě očekávané budoucnosti. Jako výjimečný prostor pro reflexi se proto nabízí letošní zahajovací snímek, jenž je podpořen neméně výjimečným distribučním konceptem. Dokument dvojice autorů Anderse Østergaarda a Erzsébeta Rácze nesoucí jednoduchý, ale přesto všeříkající titul "1989" bude totiž 5. listopadu promítán nejenom v kodaňském koncertním sále, ale také hned ve 24 dalších evropských zemích. Kdo se do jedinečné spolupráce zapojil a kam na snímek zavítat mimo dánské festivalové centrum se dozvíte přímo z rozsáhlého seznamu.

Vizionářský tón ladí festival ve všech složkách svého listopadového programu. Oblíbená a hojně navštěvovaná konferenční platforma CPH:CONFERENCE pojmenovává letos hlavní festivalové téma napřímo. Celé dva dny přednášek uvádí pod hlavičkou ART, TECHNOLOGY & CHANGE. Pozadu však nezůstává ani dění ve filmových sálech. Promítána bude například samostatná dokumentární sekce "We Are the Robots" obsahující 11 snímků věnovaných vztahu člověka a překotného technického rozvoje. Pohled do budoucích forem komunikace doplní také reflexe nutnosti uvažovat nad novými formami ekonomického chování. Ve filmovém programu tak nechybí snímky zabývající se koncepty open source či virtuální měny.

V neposlední řadě pak ani v letošním roce festival nezapomíná svoje publikum překvapit zcela novým projektem. O stejný úspěch, s jakým se v minulém roce setkal programový nováček SWIM, platforma zaměřená na rozvoj a podporu cross-mediálních projektů, bude během 11. ročníku usilovat projekt MEGATRENDS, jenž zprostředkuje filmovým divákům setkání s mezinárodně respektovanými hosty z široké palety společenských aktivit. Mezi lídry prvního vydání bude patřit například novinář a politický aktivista Jacob Appelbaum, spolutvůrce softwaru TOR, jenž umožňuje zachovávat anonymitu uživatelů internetu, či Richard Wilkinson, vědec dlouhodobě se zabývající problematikou dynamiky nerovnosti ve společnosti a autor světoznámé publikace "The Spirit Level".

Jak je vidno, na začátku listopadu se rozhodně vyplatí pobývat v Kodani! Kdo však na dánský ostrov nedosáhne fyzicky, ten ať sáhne právě po nových technologiích - od 16. do 17. 11. máte na portálu DAFilms.cz jedinečnou šanci sledovat pětici dokumentárních snímků z aktuálního filmového programu!

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít