Joris Ivens: Filmař světa

Joris Ivens byl nizozemský dokumentární a experimentální filmař, jenž tvořil velkou část 20. století a jeho tvorba takto kopíruje vývoj v oblasti kinematografie. Od počátků ve 20. století na konci němé éry, kdy by ovlivněn celoevropským rozmachem avantgardy, přes příklon k politickým a levicovým tématům v 30. letech až po vyhoštění z Nizozemí za kritiku jeho kolonialismu. Ivensova tvorba položila základ angažovanosti ve filmu, stejně jako žánru dokufikce, který zachycuje reálné události pomocí prostředků hraného filmu. DAFilms.cz představuje čtyři Ivensovy filmy z období revolučních šedesátých let online. Podívejte se na tvorbu jednoho z nejzásadnějších evropských dokumentaristů!

"Promítací plátno není okno, jímž se člověk dívá na svět, je to svět sám pro sebe."

Joris Ivens se narodil v Nizozemí v roce 1898 do rodiny fotografa, který vlastnil několik fotografických obchodů. Studoval ekonomii, fotochemii, ale i kamerovou techniku a po návratu do rodného města se rozhodl, že se stane filmařem a nepřevezme rodinný byznys. Celkem za svoji kariéru natočil 64 filmů. Jedny z jeho prvních krátkých filmů, Most a Déšť, jsou výrazně ovlivněny tehdejšími avantgardisty, jako je René Clair či Sergej Ejzenštejn. Ve třicátých letech začíná být v jeho tvorbě patrný vliv levicového smýšlení a filmy se stávají politicky angažovanými. Nejznámější je Borinage vytvořená ve spolupráci s belgickým režisérem Henri Storckem.

DAFilms.cz představuje čtyři filmy Jorise Ivense, které natočil v šedesátých letech: Sedmnáctá rovnoběžka, A Valparaíso, Rotterdam Europort a Le petit chapiteau. A Valparaíso, (1963) natočil Ivens dohromady se studenty univerzity v Santiagu de Chile, scénář napsal Chris Marker. Valparaíso je velký přístav v Latinské Americe, který měl před dostavbou Panamského průplavu zásadní roli v lodní dopravě. Dokument ukazuje realistické i poetické obrazy města, v němž jsou na první pohled viditelné propastné rozdíly mezi chudobou a bohatstvím. Le petit chapiteau (1963) bylo natočeno během režisérova pobytu v Chile a v krátké stopáži ukazuje upřímné a neutuchající nadšení dětí, které jsou návštěvníky cirkusového představení. Rotterdam Europort (1966) je portrétem přístavního města v Nizozemí, které se po druhé světové válce velmi rychle zrevitalizovalo po bombardování. Ivens využívá hybridní formu a do snímku zařadil hrané pasáže. Sedmnáctá rovnoběžka byla natočena během režisérovy cesty do Vietnamu. Ukazuje oběti bojů v jihovýchodní Asii, z nichž většina jsou obyčejní farmáři, a stává se tak manifestem proti válce jako takové.

Podívejte se na průřez tvorbou nizozemského režiséra Jorise Ivense online na DAFilms!

Komentáře

Pro přidání komentáře se prosím nejprve přihlašte nebo zaregistrujte.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.