Tajemstvím opředený Írán

V současnosti bývá Írán nejčastěji zmiňován v souvislosti s komplikovanou politickou situací. Tato země se však může pochlubit bohatou historií, svébytnou kulturou a výraznými filmařskými osobnostmi. Ve výběru íránských filmů představujeme významné autory, kteří ve svých dílech zrcadlí dění ve společnosti a odhalují osobní příběhy a kulturní odlišnosti.

Spojením silného osobního příběhu na pozadí politických událostí je snímek Narozena v Evinu íránské herečky a režisérky Maryam Zaree. Evin je dodnes jedna z nejkrutějších věznic v Íránu, do níž se v 80. letech Maryam narodila svým rodičům, kteří tam byli uvězněni z politických důvodů. Režisérka prolamuje dlouhé rodinné mlčení a po více jak 30ti letech se vydává pátrat po své osobní historii.

Současný Írán a dění ve společnosti pak zaznamenává jiná íránská herečka formou videodeníku pro jejího přítele žijícího v exilu. Režisér Ali Razi ve filmu Věci, které se neříkají upozorňuje především na kontroverzní prezidentské volby v roce 2009, které vyvolaly ve společnosti masivní protesty.

Ve speciálním programu najdete i dva filmy Farahnaz Sharifi, jedné z nejúspěšnějších dokumentaristek v Íránu. V jejím posledním filmu Chybějící sleduje příběhy pohřešovaných osob a zkoumá, co po těchto lidech ve společnosti zůstalo.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít