Festival online: Visions du Réel 2020

Jeden z nejvýznamnějších festivalů dokumentárních filmů Visions du Réel se v roce 2020 přesouvá kvůli pandemii koronaviru do online prostředí. Ve spolupráci s festivalem vám od 17. dubna do 2. května přinášíme retrospektivní sekce Atelier, v nichž objevíte tvorbu kanadského režiséra Petera Mettlera a brazilské filmařky Petry Costy. A to nejlepší na závěr, nepotřebujete akreditaci ani předplatné, všechny filmy jsou dostupné zdarma.

Brazilská dokumentaristka Petra Costa vstoupila do povědomí širší veřejnosti především na začátku tohoto roku, kdy její snímek The Edge of Democracy (2019) byl nominován na Oscara v kategorii celovečerní dokumentární film. V něm otevřeně kritizuje současnou politickou situaci v Brazílii, díky čemuž Costu současný brazilský prezident Jair Bolsonaro označuje jako proti-brazilskou aktivistku. Pro dokumentární svět je Petra Costa známá již delší dobu. Její filmy balancují na pomezí fikce a dokumentu a již od jejího debutu sklízejí úspěchy na mezinárodních festivalech. První film Elena (2012) byl v premiéře uveden na prestižním festivalu IDFA v Amsterdamu, její druhý film Olmo and the Seagull (2015) pak slavil uvedení na festivalu v Locarnu. Součástí programu bude i exkluzivní online masterclass režisérky, kterou vám přineseme ve čtvrtek 30. dubna.

Zkušený kanadský tvůrce se švýcarskými kořeny Peter Mettler představí své filmy, které často pomocí hybridní formy balancující na pomezí eseje, dokumentu a fikce zkoumají limity lidského vnímání. Mezi jeho nejvíce oceňovaný film patří Gambling, Gods and LSD (2002), který v působivé hudebně-vizuální mozaice skládá výjevy o vztahu člověka k přírodě, lidském pocitu bezpečí, našem vztahu ke smrti a celkově k věcem, které nás přesahují. V podobném duchu přistupoval k tvorbě i u snímků Picture of Light (1994) nebo Konec času (2012). V roce 2018 uvedl zatím svůj poslední film Stát se zvířetem, v němž společně s filozofem Davidem Abramsem zkoumá provázanost lidského světa s fascinujícím světem přírody. Jeho tvorbu mohou diváci pravidelně vídat na světových filmových festivalech, jeho retrospektivy hostily takové festivaly jako Toronto IFF, Hot Docs, BAFICI nebo prestižní newyorská cinematéka Lincoln Center. Nejnovější uvedení jeho filmů na Visions du Réel bude rovněž doplněno online masterclass, na kterou se můžete těšit v pátek 1. května.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít