Pláže, moře a další zrcadla

Pláže, ta magická místa, kde neexistuje minulost ani budoucnost. Dostanete se až na kraj pevniny, na němž se setkáte se zdánlivým nekonečnem. Prozkoumejte výběr filmů, které vás dostanou do nekonečna a ještě dál. Moře a pláže jsou bezbřehou inspirací pro filmaře a konečně i místo pro naše sny a představy. Postavte se moři čelem, zrcadlu vstříc.

„Kdybychom nahlédli do nitra lidí, našli bychom krajiny. Kdybychom nahlédli do mého nitra, našli bychom pláže,“ vysvětluje svůj vztah k plážím Agnès Varda ve svém memoárovém snímku The Beaches of Agnès. Začátek filmu se odehrává na pláži, kam režisérka umísťuje zrcadla všech různých tvarů a velikostí. Vidíme moře, Agnès, její život a její spolupracovníky v odrazu zrcadla nebo v přímém pohledu kamery?

Moře jako zdroj obživy a odvěký ring, v němž člověk poměřuje své síly s vodním živlem, vidíme v impresionistických obrazech v legendárním snímku Leviathan. Tichým svědkem plynutí času jsou vody a písky obklopující nejmenší z Azorských ostrovů, jehož nikým nezaznamenanou historii zkoumá filmová odysea rozdělená do 14 kapitol s názvem It’s the Earth, not the Moon. Na závěr nesmíme opomenout pláž spojenou s našimi sny o perfektní dovolené. O tom, že bezstarostnost, zábava, mladá a opálená těla bývají na plážích častěji v našich představách vypovídají krátké filmy All Inclusive nebo The Beach.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít