Svěží vánek z FIDMarseille

Jedním z prvních významných dokumentárních festivalů, na nějž mohou diváci v letošním roce vyrazit, bude FIDMarseille. Po festivalové pauze návštěvníky čeká vydatná dávka filmů, které se nebojí experimentovat se svou formou i samotným žánrem. Svěží vánek od Azurového pobřeží pocítíte i v našem výběru těch nejlepších snímků z loňského ročníku.

Zvláštní uznání od dvou nezávislých porot si vysloužil snímek Raposa portugalské režisérky Leonor Noivo. Středometrážním filmem nás provází fiktivní postava Marta a její denní rituály, kterými prostupuje tabuizované téma anorexie. Téma, které se stalo sdíleným tajemstvím mezi režisérkou a herečkou Patricií Guerreiro, která ztvárnila hlavní postavu. Hlavní cenu v soutěži francouzských filmů obdržel režisér Jean-Marc Chapoulie za snímek Středomoří. V něm tvůrce vytvořil netradiční koláž zobrazující pobřeží středozemního moře tak, jak jej zachytily záběry z bezpečnostních kamer. Chapoulie jim dodává nový rozměr tím, že upravuje jejich barevnost, mění zvuky a dodává svůj vlastní komentář. Barvami hýří i nový snímek španělského režiséra Juana Rodrigañeze s názvem Rights of Man. Ve středu filmu stojí cirkusové šapitó a skupina extravagantních umělců, kteří s humorem sobě vlastním pohlíží na krajinu a prostředí vesnice, kam právě přijeli vystupovat.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít