Festivalový speciál: Dokufest Kosovo

Prozkoumejte horké novinky balkánské kinematografie, které jsme pro vás pečlivě vybrali s dramaturgy vyhlášeného festivalu Dokufest Kosovo. Čekají vás krátké i celovečerní dokumenty, které soutěžily na festivalu v sekci Balkan Dox.

Turecký režisér Deniz Tortum natočil pozoruhodný dokument Phases of Matter, který vás vezme na netradiční a překvapivě detailní prohlídku nemocnice, kde se režisér narodil a kde 30 let pracoval jeho otec. Kamera trpělivě a bez jakýchkoliv zábran sleduje každodenní provoz očima jejích zaměstnanců. Snímek byl ve světové premiéře uveden na filmovém festivalu v Rotterdamu. Pokud vám pohled na krev nedělá dobře, na poklidný venkov uprostřed bosenských hor se můžete vydat v krátkém filmu Then Comes the Evening. Portrét babiček a jejich vztahu k přírodě vynesl režisérce Maje Novaković již několik ocenění a otevřel cestu na nespočet filmových festivalů. Ve světové premiéře byl na Dokufest Kosovo uveden snímek The Infidel bosenské režisérky Nejry Latić Hulusić. V jejím filmu se ptá, jak těžký je návrat do společnosti lidí, kteří se rozhodli připojit k náboženským radikálům.

Dokufest Kosovo patří k jedněm z nejoblíbenějších festivalů jihovýchodní Evropy, které přímo v srdci Balkánu hostí historické město Prizren. Kromě poutačů na letošní ročník byste jakékoliv známky po festivalu hledali v tomto roce marně. Tak jako mnohé jiné festivaly, se i letošní Dokufest Kosovo mohl uskutečnit pouze virtuálně, ve své online podobě. I přesto se v soutěžních sekcích objevilo na 90 filmů z více jak 51 zemí. Ani tentokrát v programu nechyběla důležitá globální témata, provokující filmy a online debaty s filmaři a dalšími pozvanými hosty.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít