Škola, základ společnosti

Vinou pandemie dochází k omezování školní výuky, což se negativně odráží na společenské stabilitě, ekonomickém rozvoji i kvalitě rodinného života. Narušení dosavadního systému lze ale vnímat i jako výzvu k zastavení a zamyšlení. Nešlo by něco dělat jinak a lépe? Pro inspiraci se podívejte na filmy ukazující rozmanité podoby vzdělávání napříč světem.

Dokument Naše malé Polsko se navzdory svému názvu neodehrává u našich severních sousedů, ale v Tokiu, kde se japonští vysokoškoláci učí polštinu. Studium cizího jazyka a prozkoumávání kultury založené na výrazně odlišných principech jim v globalizovaném světě umožňuje navazovat smysluplnější spojení a hlubší vztahy. Osvojení cizí řeči se stává prostředkem k překlenutí kulturních rozdílů a socializaci také v povzbudivém francouzském filmu Babylon v lavicích. Režisérka Julie Bertuccelli jeden rok sledovala třídu dětí z různých koutů světa, které se v Paříži zapojily do vzdělávacího programu pro potomky přistěhovalců. Mimořádnou odvahu a trpělivost musí prokázat také učitelka, snažící se studenty pocházející z různých zemí a ekonomických poměrů připravit na přechod do běžných škol.

K sociální integraci přispívá výuka i v bulharském dokumentu Cambridge. Ten sleduje každodenní snažení romských školáků z vesnice Dolni Tsibar. Přestože žijí v jednom z nejchudších míst Evropy a neustále čelí diskriminaci, díky odhodlání učitelů mají naději, že se jim podaří získat základní znalosti a dovednosti a najít své místo ve společnosti. S Bulharskem sousedící Rumunsko je dějištěm observačního dokumentu Učit, za nějž Alex Brendea obdržel cenu na jihlavském festivalu. Protagonistou je svérázný transylvánský učitel matematiky, který vysvětlování početních úloh prokládá ostrou kritikou rumunského vzdělávacího systému. Tvrdohlavě odmítá následovat učební osnovy a studenty vede k tomu, aby se nepodřizovali „tyranii učitele“ a mysleli samostatně. Jedině tak zjistí, kým jsou, naučí se řešit vlastní problémy a stanou se zodpovědnými za své životy.

Také ostatní filmy ve výběru, ať už se odehrávají v krajinách blízkých či vzdálených, s různou mírou nadhledu a formální invence upozorňují, že zdravý růst jednotlivců i společnosti není možný bez kvalitního a dostupného vzdělávání.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít