33 let svobody

Je tu svátek 17. listopadu, který je pádným důvodem pro zavzpomínání nebo zapátrání, jaké byly a co nám přinesly listopadové euforické dny před 33 lety. Do speciálu jsme vybrali filmy o tom, co sametové revoluci předcházelo, jak se společnost následně vyvíjela i jakou je nyní.

Náš výběr ke Dni boje za svobodu a demokracii letos zahajujeme dokumentem Hlasy pro prezidenta Martina Kohouta, který pátrá po tom, kam se vytratily ideály listopadu 1989 a proč u nás chybí shoda i na těch nejzákladnějších pojmech jako je „svoboda“ a „demokracie“. Dalším důležitým filmem jsou Strážci paměti o likvidaci ruského hnutí Memorial, které dostalo letos Nobelovu cenu za mír. Krátkým snímkem plným osobních svědectví z přelomového listopadového období je Zeptej se vašich 89 režisérky Barbory Berezňákové. V dobrodružném příběhu pro celou rodinu přibližuje film Fany a pes pád železné opony ve východním Německu očima dětské hrdinky.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít