50 odstínů bílé

Nekončící bílá pokrývka umlčující tělo horské krajiny. Lidskému životu nebezpečná sněhová masa, kterou pronikají pouze stopy a dech zvířecích obyvatel. Smích, dětské výkřiky a promrzlé tváře účastníků zimních radovánek. Sportovní klání, oficiální oslavy a rituály obklopující nejoblíbenější místa zimní turistiky. Kolik podob může mít zimní krajina? A kolik odstínů bílé nabývá? Sledujte devět filmových tváří zimy od pondělí 6. do neděle 12. ledna na DAFilms.cz zdarma!

Aktuální dokumentární nabídka představuje nejen odlišné odstíny charakteristické zimní barvy, ale také různé filmové žánry a kinematografické postupy, jimiž diváka provází po rozličných zeměpisných šířkách. Komediální žánr zastupuje lyžařská hříčka lotyšské režisérky Laily Pakalniny SNOW CRAZY. Přestože je Lotyšsko severní zemí, ke které představa zimy a mrazu neodmyslitelně patří, vysokými horami neoplývá. Nadšených příznivců zimních sportů se zde však najde dostatek. Jak dopadne rovnice tvořená jedním nízkým kopcem a množstvím sjezdu chtivých lyžařů? Tichý, existenciálně laděný protipól lyžařského veselí představují dva snímky uznávaného ruského dokumentaristy Sergeje Loznicy. Lyrická esej LANDSCAPE a černobílý ARTEL, natočený na 35-mm materiál, povyšují obrazy odloučeného každodenního života v ruské krajině na umělecké dílo. Od ruské perspektivy odlišnou představu o životě na americkém severu sleduje snímek HOW TO SAVE A FISH FROM DROWNING, v němž trojice starších mužů uniká do vzpomínek živě vykreslujících zanikající tradiční venkovské prostředí. Fenomén zimní turistiky a obchodu s tradičními lidovými zvyky kriticky hodnotí dokument TURISTOU VE VLASTNÍM DOMĚ, jenž pozoruje neúspěšný pokus vytvořit z regionu ruské Čukotky nový klenot sněžného turismu. Experimentální filmové postupy volí krátká 16-mm koláž MOUNTAIN TRIP, skládající dohromady obrazce z rakouských horských pohlednic, a performativně pojatá autorská cesta Japonskem francouzského režiséra Nicolase Gerbera UN MONDE ARGENTE. Výběr snímků uzavírají klasicky vyprávěný dokument MEDVĚDÍ OSTROVY z prostředí dálné ruské přírodní rezervace a známý kanadský příspěvek do dějin kinematografie THE SNOWSHOERS, ztělesňující jeden z prvních dokumentů snímaných metodou „direct cinema“.

Prozkoumejte s DAFilms.cz všechny odstíny bílé od 6. do 12. ledna zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít