Vplujte do dokumentárních vod!

Odpoutejte se od každodenních starostí a vydejte se s námi na týden do dokumentárních vod, v nichž vám představíme snímky, jejichž režiséři propadli fascinaci vodním živlem a životem v souladu či souboji s ním. Chopte se svého online kormidla a vydejte se s námi do filmových vod klidných i rozbouřených, dobře známých i dosud neprozkoumaných. Směr a datum jsou jasné! Od 4. do 10. dubna zamiřte za originálními dokumenty do oceánu filmového katalogu DAFilms.cz!

Na poli dokumentárního filmu představují výjimečnou flotilu. Jejich přístavem je americká Harvardova univerzita, pod jejíž záštitou kreativní platforma Sensory Ethnography Lab (SEL) pracuje na vysoce oceňovaných snímcích pohybujících se na žánrově pestré paletě antropologického výzkumu a dokumentu. Ani téma vody a vztahu lidské kultury k mnohdy přehlíženému životadárci proto nezůstává mimo zorné pole kamer tvůrců sdružených okolo SELu.

Americký režisér J. P. Sniadecki, jemuž se stala trvalým bydlištěm současná Čína, zve v krátkém snímku THE YELLOW BANK na projížďku po šanghajské řece Huangpu. Tu, společně s intenzivní krajinou megapole, si můžete vychutnat během nejdelšího zatmění slunce a prožít tak jedinečné probouzení města z temnoty do denního světla. Dvojice režisérů Verena Paravel a Lucien Castaing-Taylor v dokumentu LEVIATHAN pomocí desítek kamer pronikají do tradičního zdroje obživy, který voda lidstvu přinesla, a na pobřeží Massachusetts sledují nekonečný, místy až ironicky komický každodenní zápas místních rybářů s hlubokými vodami oceánu a jeho obyvateli.

Nezapomeňte sledovat přehled dalších dokumentárních snímků autorů platformy SEL online zde!

Také ve filmografii slavných dokumentárních ikon nechybí jedinečné pohledy na fenomén vody a příběhy lidí s ním spjatých. Čerstvý držitel již druhého berlínského Zlatého medvěda, italský režisér Gianfranco Rosi, se v jednom ze svých nejstarších snímků BOATMAN vydává na lodní putování po posvátné řece Ganze, aby zde zachytil jedinečnou koláž portrétů anonymních osob, pro něž se stala řeka centrem jejich chudého světa.

Slavná lotyšská režisérka Laila Pakalnina volí ve snímku THE FERRY vodní cestu o něco kratší. V krátkém dokumentu z počátku 90. let zachycuje fungování přívozu v lotyšském pohraničním městě Piedruja. Zatímco život spjatý s monotónními cestami, které spojují Lotyšsko s Běloruskem, se zdá být zcela nenarušen, politický rozpad bývalého bloku východních socialistických zemí, Sovětského svazu, otřásá okolním světem.

Zaujaly vás snímky Laily Pakalniny a Gianfranca Rosiho? Pak neváhejte a streamujte jejich filmové retrospektivy! Vhod vám tak na cestách dokumentárními vodami DAFilms.cz přijde naše měsíční nebo roční filmové předplatné.

Zvedněte kotvy, naberte vítr do plachet a neztrácejte ten správný kurz - směr kvalitní online dokumenty!


Stream zdarma:
Cold Water
Songhua
The Ferry
The Voice of the Water

Zpoplatněné filmy:
Boatman
Broadway. Black Sea
Leviathan
The Yellow Bank

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít