Andreas Horvath: Pozorovat stíny, naslouchat ozvěnám

Vplujte poprvé, či znovu a ještě hlouběji, do vizuálně poutavých a zdánlivě klidných filmových vod, na jejichž hladině se odráží výjimečná audiovizuální díla rakouského filmaře a fotografa Andrease Horvatha. Nechte se vtáhnout do dramatického víru moderních historických událostí, stejně jako se naučte bez dechu pozorovat jemné napětí budované uvnitř bezčasí. Nechte se pobavit, překvapit, rozhněvat i lyricky okouzlit režisérovou pestrobarevnou filmovou retrospektivou, kterou vám DAFilms.cz nabízí od 4. do 17. července zdarma!

Rakouský audiovizuální umělec Andreas Horvath patří mezi nejvýznamnější představitele současné středoevropské kinematografie. Původně ve Vídni vystudovaný fotograf, jehož záhy okouzlila filmová řeč, s každým snímkem prozkoumává nejenom nové téma, ale také další možnost filmového vyjádření. Ve zdarma nabízené retrospektivě se proto můžete setkat se snímky středometrážními, celovečerními, natočenými na filmový formát super 8, laděnými politicky i poeticky. Nechte se nadchnout pro neúnavný průzkum filmového média a na dva týdny se staňte členem online dokumentární výpravy pod vedením vítěze filmových festivalů v Karlových Varech a Chicagu, autora několika fotoknih a fotografických cyklů, Andrease Horvatha.

Nejstarší snímek režisérovy retrospektivy představuje dokumentární esej THE SILENCE OF GREEN (2002), jež si vysloužila několik zvláštních uznání festivalových porot. Celovečerní snímek natočený na formát super 8 nabízí nekompromisní politický komentář k ekonomické katastrofě, již v roce 2001 zažili britští farmáři, jejichž chovy stihla epidemie kulhavky a slintavky. O co úchvatnější záběry anglické venkovské krajiny autor nabízí, o to dramatičtěji vyprávěnou se epidemie a její dopad na životy běžných lidí stává. Na politicky kritickou linku navazuje také v pořadí druhý režisérův snímek THIS AIN’T NO HEARTLAND (2004), v němž se Horvath vydává na americký středozápad, aby zde zachytil komentáře a náladu běžných obyvatel reagujících na americkou invazi v Iráku. Dostojí region opředený legendami o svérázné populaci svému věhlasu?

Od současného dění směrem do minulosti se rozpíná vítězný krátký snímek 41. ročníku karlovarského filmového festivalu Z POHLEDU PENZIONOVANÉHO NOČNÍHO HLÍDAČE (2006). Jeho hlavním protagonistou se stává anti-hrdina slavného polského filmu Krzysztofa Kieślowskiho Z pohledu nočního vrátného, jenž v 70. letech s plnou hořkostí zachytil mocenskou nerovnováhu mezi komunistickým režimem a lidmi, již v jeho rámci žijí. Horvath vyhledává ústřední postavu snímku, aby s odstupem třiceti let nahlédl nejenom na jeho život, ale také na demokratickou proměnu, kterou mezitím Polsko prošlo.

Vlnu autorových snímků poslední dekády ve výběru zastupuje trojice snímků, v nichž se režisér vydává na tři různé kontinenty. ARAB ATTRACTION (2010) přenáší na plátna výjimečný životní příběh v Rakousku známé umělecké osobnosti Barbary Wally, feministické aktivistky, která se po dovolené strávené v Jemenu stává druhou manželkou místního řidiče a přechází na islámskou víru. Na americké Aljašce pak Horvath ve snímku EARTH‘S GOLDEN PLAYGROUND (2013) kráčí po stopách dávných hledačů zlata, jejichž množství se v době současné ekonomické nejistoty opět závratně zvyšuje. Svoji cestu mezi arabským a americkým světem pak režisér pomyslně nechává oddělit a protnout tichem rumunské krajiny, když svým divákům zasílá lyricky laděnou, filmovou POSTCARD FROM SOMOVA, ROMANIA (2011).

Zahajte své filmové léto ve společnosti mistra filmových převleků, hledače ticha i nekompromisní společenské kritiky, Andrease Horvatha na DAFilms.cz!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít