The Event: Skutečná filmová (i světová) událost

Připomeňte si s DAFilms.cz klíčovou událost světových dějin, srpnový puč roku 1991, který dal roztát studené válce a zasadil smrtící ránu velkolepé politické chobotnici SSSR. Sledujte zdarma dobové dokumentární záběry sešité dohromady mistrnou režisérskou rukou Sergeje Loznitsy. Staňte se v týdnu od 15. do 21. srpna diváky světové online premiéry Loznitsova posledního snímku THE EVENT!

Dokumentární found footage montáž THE EVENT představuje doposud poslední filmové dílo světově uznávaného ukrajinského režiséra Sergeje Loznitsy. Autor, který proslul především svým lyrickým filmovým jazykem, jemuž mnohdy dominuje černobílá estetika a dlouhé, kontemplativní obrazy, snímkem navazuje na úspěšný observativní opus MAJDAN. V tom se Loznitsa vydal přímo do srdce ukrajinské revoluce roku 2013, na kyjevské náměstí Majdan, kde se mu podařilo zachytit silný kontrast entuziasmu prvních protestních týdnů i jejich pozdější krvavé vyústění.

THE EVENT uvádí diváka do centra dění srpnového puče, jenž otřásl moskevskými ulicemi ve dnech od 19. do 21. srpna roku 1991. Na jeho počátku stála konzervativní větev komunistické strany, jež nelibě nesla Gorbačovovy pokusy o změnu podoby SSSR. Politické a ekonomické reformy, známé pod názvy perestrojka a glasnosť, které si kladly za cíl vytvořit federaci nezávislých republik se společným prezidentem a politickou vizí, nakonec vedly ke krátkému odvolání Gorbačova z prezidentského postu. Sdružení politiků, kteří sami sebe označili za "Státní výbor pro výjimečný stav", však během třídenního pokusu o převrat nezískalo podporu ozbrojených sil a proti jejich snahám se významně postavili také obyvatelé Moskvy. Ti postupně vyšli do ulic, až došlo k masovým shromážděním, jež požadovala rozpad SSSR a vznik demokratického Ruska. Jak později ukázal vývoj událostí, byl to právě srpnový puč, který pomohl dosadit do čela politického vedení země Borise Jelcina a který vedl ke konečnému rozpadu svazu v prosinci 1991.

“Nikoho nepřekvapí, že se Loznitsovi podařilo pomocí mistrného střihu vystavět příběh, aniž by měl divák pocit, že je jím manipulováno, a podobně jako v ostatních dokumentech nám režisér ani zde nevnucuje mluvený komentář. Strohé černobílé obrazy s výrazně kontrastní škálou šedé barvy mají nezaměnitelný východoevropský charakter. Každého, kdo se jen trochu zajímá o historii, začne při pohledu na davy srocené před Zimním palácem či protikomunistické transparenty zdobící Alexandrův sloup na Palácovém náměstí mrazit a myšlenky se stočí od minulosti k přítomnosti i budoucnosti.” Jay Weissber, Variety

Odskočte si z horké pláže do klíčových momentů moderní historie, která definovala současnou podobu mapy světa. Navraťte se prostřednictvím filmového umění Sergeje Loznitsy přesně o čtvrtstoletí zpět a porovnejte, kam se Evropa za 25 let posunula. A pokud vám jeden jediný snímek režiséra Loznitsy nestačí, pak se pusťte do sledování jeho online retrospektivy či zdarma zhlédněte autorovu filmovou masterclass!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít